Miód to skarb, którego właściwości jeszcze nie do końca zostały rozpoznane. Wspomaga pracę układu krążenia, poprawia wydolność mięśnia sercowego, krążenie wieńcowe w sercu, redukuje ciśnienie tętnicze krwi. W połączeniu z kwiatostanem głogu i melisą nie dość, że obniża ciśnienie to działa również nasennie.

W przypadku chorób układu oddechowego warto podawać go rozcieńczony z wodą, bo powstaje wtedy woda utleniona, która działa dezynfekcyjnie – usuwając bakterie, wirusy i grzyby w jamie ustnej. Naukowcy zauważyli, że miód działa lepiej przeciw kaszlowo i przeciw przeziębieniowo, niż substancje obecne w syropach jak dextrometorfan, kodeina. Miód jest szczególnie przydatny w leczeniu małych dzieci i osób starszych, które nie mogą przyjmować określonych leków. Miód świetnie sprawdza się z różnymi ekstraktami, takimi jak tymianek, babka lancetowata, prawoślaz, lipa, czarny bez, czy olejek koprowy, zalecane w bólach brzucha i przeziębieniach u dzieci. Okazuje się też, że miód obniża poziom metali ciężkich w organizmie, takich jak ołów.

W naszym kraju bardzo popularny jest miód lipowy, który ma działanie antyseptyczne, łagodzi objawy grypy, kaszlu, zapalenia oskrzeli, działa uspokajająco i nasennie. W warunkach naturalnych niemal nie można uzyskać go w stanie czystym, bo w większości wypadków, zanieczyszcza go spadź, czyli rosa miodowa obecna latem na igłach świerka, modrzewia i jodły oraz na liściach niektórych drzew liściastych, m.in. dębu i lipy. To „zanieczyszczenie” ma jednak wybitne walory lecznicze.

Autor: lek. med. Krzysztof Błecha – internista i specjalista rehabilitacji medycznej, ekspert serwisu www.zdrowy-senior.org

Artykuł opracowano na podstawie materiałów informacyjnych Centrum Ziołolecznictwa Ojca Grzegorza. Aby dowiedzieć się więcej na temat suplementacji diety i leczenia jakie zaleca Centrum Ziołolecznictwa Ojca Grzegorza, zapraszamy na stronę www.bonimed.pl Informacje zamieszczone na tej stronie służą wyłącznie do celów edukacyjnych, nie mogą być zastępstwem profesjonalnego medycznego doradztwa i leczenia. Stan zdrowia i wszelkie jego zaburzenia winny być konsultowane z właściwymi służbami medycznymi. Przed podjęciem jakiegokolwiek działania związanego z terapią radzimy poinformować swojego lekarza o takim zamiarze.