Zaburzenia pamięci to częsta przyczyna wizyt u lekarza. Występują one nagle jako efekt niedokrwienia mózgu, wylewów, udarów lub rozwijają się powoli z powodu miażdżycy. Kłopoty z pamięcią to schorzenie, z którym farmakoterapia zdecydowanie sobie nie radzi. Istnieje co prawda kilka preparatów poprawiających pamieć, ale generalnie działają one słabo lub ich działanie nie jest pewne.
Fitoterapia ma na zaburzenia pamięci znakomity środek, a jest nim miłorząb japoński (ginko biloba). Mało znany jest też fakt, iż pierwsze miłorzęby jako rośliny sprowadził z Japonii św. Maksymilian Kolbe – możemy je podziwiać na krakowskich plantach koło Klasztoru O.O. Franciszkanów. Wracając do terapeutycznych własności miłorzębu, z każdym rokiem dowiadujemy się o nim więcej. Ostatnio wykryto jego korzystne działanie w chorobie Alzheimera. Działa on wielokierunkowo.

Po pierwsze poprawia ukrwienie tkanki mózgowej, ale też innych narządów wewnętrznych. Działa protekcyjnie na tkankę mózgową, sprawiając, że tkanka mózgowa nawet słabo ukrwiona pracuje jak ukrwiona prawidłowo – bardzo rzadka właściwość.
Liść miłorzębu utrudnia tworzenie się zakrzepów w tętnicach m.in. mózgowych co przeciwdziała zatorom mózgowym, a w konsekwencji paraliżowi.
Miłorząb stymuluje pracę mózgu co ma znaczenie dla osób starszych lub intensywnie pracujących intelektualnie. W tym działaniu korzystnie jest łączyć go z korzeniem żeń- szenia i magnez.

Autor: lek. med. Krzysztof Błecha – internista i specjalista rehabilitacji medycznej, ekspert serwisu www.zdrowy-senior.org

Artykuł opracowano na podstawie materiałów informacyjnych Centrum Ziołolecznictwa Ojca Grzegorza. Aby dowiedzieć się więcej na temat suplementacji diety i leczenia jakie zaleca Centrum Ziołolecznictwa Ojca Grzegorza, zapraszamy na stronę www.bonimed.pl Informacje zamieszczone na tej stronie służą wyłącznie do celów edukacyjnych, nie mogą być zastępstwem profesjonalnego medycznego doradztwa i leczenia. Stan zdrowia i wszelkie jego zaburzenia winny być konsultowane z właściwymi służbami medycznymi. Przed podjęciem jakiegokolwiek działania związanego z terapią radzimy poinformować swojego lekarza o takim zamiarze.