Wino było od tysięcy lat napojem szczególnym. Zaobserwowano, że narody spożywające większe ilości tego trunku rzadziej chorują na choroby układu krążenia. Dostrzeżono to u Francuzów, a zjawisko nazwano „francuskim paradoksem”. Dodajmy, że chodzi tu głównie o wino czerwone.

Dociekanie przyczyn tych prozdrowotnych efektów doprowadziło do wykrycia głównego „sprawcy” korzystnego działania wina. Jest nim resweratrol. Wykryto, że resweratrol działa prozdrowotnie w wielu obszarach:

1. Układ krążenia

Wspomaga pracę mięśnia sercowego i zapobiega incydentom niedokrwiennym. Stabilizuje ciśnienie tętnicze krwi, ma własności ochronne w stosunku do śródbłonka naczyniowego. Utrudnia również tworzenie się zakrzepów w naczyniach krwionośnych. Działa przeciwzapalne oraz przeciwmiażdżycowo.

2. Profilaktyka przeciwnowotworowa

Resweratrol hamuje proces powstawania i rozwoju nowotworów. Dość unikalną własnością resweratrolu jest to, że może zapobiegać lub opóźniać rozwój nowotworów u palaczy. Resweratrol jest czynnikiem uwrażliwiającym komórki na działanie chemioterapeutyków stosowanych powszechnie w schematach leczenia nowotworów.

3. Układ nerwowy

Resweratrol chroni przed toksycznym wpływem beta amyloidu. Odkładanie się tej substancji w centralnym układzie nerwowym ma miejsce w chorobie Alzheimera. Wykazuje pozytywne działanie również w innych chorobach neurodegradacyjnych jak np. choroba Parkinsona. Chroni tkankę mózgową przed niedokrwieniem oraz przed uszkodzeniem reperfuzyjnym. Ma to duże znaczenie u osób z udarem mózgowym. Zmniejsza uszkodzenia narządu słuchu wynikające z hałasu, niedokrwienia lub zaawansowanego wieku.

4. Skóra

Przyczynia się do utrzymania młodego wyglądu skóry. Działa przeciwwirusowo m.in. na wirusa opryszczki.

5. Cukrzyca

Resweratrol poprawia tolerancję na glukozę i ułatwia utrzymanie prawidłowego poziomu cukru w surowicy krwi oraz hamuje rozwój nefropatii cukrzycowej. Unikalną własnością resweratrolu ze skórek winogron jest to, że organizmy żywe pod jego wpływem żyją dłużej. Efekt ten związany jest ze stymulacją białek zwanych sirtuinami.

Autor: lek. med. Krzysztof Błecha – internista i specjalista rehabilitacji medycznej, ekspert serwisu www.zdrowy-senior.org

Artykuł opracowano na podstawie materiałów informacyjnych Centrum Ziołolecznictwa Ojca Grzegorza. Aby dowiedzieć się więcej na temat suplementacji diety i leczenia jakie zaleca Centrum Ziołolecznictwa Ojca Grzegorza, zapraszamy na stronę www.bonimed.pl Informacje zamieszczone na tej stronie służą wyłącznie do celów edukacyjnych, nie mogą być zastępstwem profesjonalnego medycznego doradztwa i leczenia. Stan zdrowia i wszelkie jego zaburzenia winny być konsultowane z właściwymi służbami medycznymi. Przed podjęciem jakiegokolwiek działania związanego z terapią radzimy poinformować swojego lekarza o takim zamiarze.