Wydarzenia z uzdrowisk
Wielkie widowisko na plaży: Bój o Kołobrzeg, inscenizacja wydarzeń z 1945 roku (18.03)
Kołobrzeska inscenizacja historyczna z okazji 73. rocznicy zakończenia walk o miasto rozegra się tuż przy morzu. Jak zaznaczają organizatorzy, wybór miejsca jest nieprzypadkowy i zapraszają 18 marca o godz. 11 na plażę przy molo. Wstęp wolny.
Już za nieco ponad tydzień kołobrzeżanie i goście regionu będą mieli możliwość wybrania się w pasjonującą wyprawę do przeszłości. W związku z obchodzoną w kolejny weekend, 73. rocznicą zakończenia walk o miasto i zaślubin 1. oraz 2. Armii Wojska Polskiego z Bałtykiem, po 8 latach przerwy nad ujście Parsęty powraca pełnowymiarowe widowisko historyczne. Miejscem „starcia” rekonstruktorów będzie plaża przy Sanatorium Uzdrowiskowym „Bałtyk”.
– Przede wszystkim warto przypomnieć co to za miejsce, ponieważ dla historii Kołobrzegu ma ono wymiar symboliczny – mówi „Głosowi” Aleksander Ostasz, dyrektor Muzeum Oręża Polskiego, które z ramienia miasta odpowiada za historyczno-edukacyjną część obchodów. – To właśnie w miejscu dobrze znanego dziś „Bałtyku” znajdował się Pałac Nadbrzeżny – wizytówka miasta do 1945 r. Obiekt, tak jak duża część Dzielnicy Uzdrowiskowej uległ zniszczeniom. Ruiny rozebrano na początku lat sześćdziesiątych. W przyszłą niedzielę będzie okazja o tym wspomnieć, a wcześniej, fotografie budynku zaprezentujemy w czasie warsztatów edukacyjnych w tematyce bitwy sprzed 73 lat – dodaje.
Dlaczego do realizacji widowiska batalistycznego wybrano akurat to miejsce? – Przede wszystkim chcieliśmy, by inscenizacja odbyła się na plaży. Jej atutem jest fakt odbywania się dokładnie w dniu rocznicy. Postanowiliśmy dopasować scenariusz do tego, co naprawdę się wtedy działo, czyli epizodów z końcowego okresu walk o miasto, przedpołudniem, 18 marca 1945 r. – odpowiada nasz rozmówca. Poza tym kołobrzeskie wydarzenie będzie jednym z nielicznych w Europie, które odbywa się w bezpośrednim sąsiedztwie morza. Do tej pory podobne działania prowadzone były w zasadzie tylko podczas letnich zlotów w Helu i Władysławowie. – Wakacyjna aura w obu przypadkach była przyjemna, ale odbierała autentyzmu odtwarzanym zdarzeniom z czasów II wojny światowej. To, że kołobrzeski marzec nie rozpieszcza, przekonał się każdy, kto choć raz spędził schyłek zimy nad ujściem Parsęty. Tak samo było podczas II wojny światowej, więc pogoda także jest niejako po naszej stronie a zarazem w służbie historii – uzupełnia dyrektor Ostasz.
Dodatkowym atutem lokalizacji jest dogodne miejsce dla widzów. Jako trybuna wykorzystane zostanie górujące nad „polem walki” molo oraz taras przed „Bałtykiem”. Tam także miejsce znajdą goście honorowi obchodów rocznicowych, przede wszystkim uczestnicy walk o Kołobrzeg w 1945 r. W tym samym miejscu, po zakończeniu inscenizacji, będzie można obejrzeć historyczne pojazdy, w tym w pełni sprawny mechanicznie czołg T-34/85. Organizatorzy przypominają, że wstęp na widownię nie wiąże się z żadnymi opłatami. Początek widowiska zaplanowany został na godz. 11.00, 18 marca. Uczestnictwo w przedsięwzięciu potwierdziło ponad 300 pasjonatów z całego kraju co oznacza, że będzie ono jednym z największych w tym roku w Polsce.
Źródło: www.gk24.pl
ZOBACZ TAKŻE