Pierwszy wtorek listopada w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej będzie stał pod znakiem muzyki i teatru. Kulturalną przystawką do spektaklu „Lorem Ipsum” (g. 19:00) będzie występ Łukasza Mikołajczyka w ramach cyklu grania do kawy w Kawiarni Pałacowej o 18:00.

5 listopada – wtorek jak każdy inny, jednak nie w Pałacu Kultury Zagłębia. Dzień ten będzie obfitował w ogólnodostępne wydarzenia, czyli takie, na które nie trzeba kupować biletu lub wystarczy odebrać bezpłatną wejściówkę. Wszystko rozpocznie się o godzinie 18:00, kiedy przy biało-czarnej klawiaturze pianina zasiądzie dwukrotny zdobywca 3. miejsca podczas Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie – Łukasz Mikołajczyk. Pianista umili czas gościom w ramach cyklu Kawiarniane PianoLove. Po godzinnym występie muzycznym przyjdzie czas na spektakl teatralny nieformalnego kolektywu artystycznego Vagabond Physical Collective pt. „Lorem Ipsum”.

Wspomniany kolektyw tworzą absolwenci Teatru Tańca w Bytomiu oraz Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Przedstawią oni spektakl teatru tańca traktujący o poczuciu niespełnienia, które może być przyczyną ekstremalnie silnych uczuć i namiętności. „Lorem Ipsum” w reżyserii Pawła Urbanowicza to opowieść o przekraczaniu granic w celu zaspokojenia własnych pragnień. Wychodząc poza sferę komfortu, człowiek ma możliwość podnieść jakość swojego życia. Jest to jednak ryzyko, które może skutkować fatalnymi dla niego konsekwencjami. O tym przekona się publiczność Pałacu Kultury Zagłębia 5 listopada o 19:00.

Darmowe wejściówki na wydarzenie dostępne są w Punkcie Informacyjnym PKZ lub na stronie www.palac.art.pl.
http://www.palac.art.pl/pl/wydarzenie/kawiarniane-pianolove-lukasz-mikolajczyk

http://www.palac.art.pl/pl/wydarzenie/lorem-ipsum-spektakl

Wstęp wolny

—————————————————

6 LISTOPADA
Sala Teatralna PKZ, g. 18:00
RETRANSMISJE – ANTONIUSZ I KLEOPATRA – NATIONAL THEATER LIVE

 TEATR NA WIELKIM EKRANIE

6 listopada o 18:00 na wielkim ekranie Sali Teatralnej Pałacu Kultury Zagłębia zostanie wyświetlona retransmisja spektaklu z Teatru Narodowego w Londynie, czyli „Antoniusz i Kleopatra” Williama Shakespear’a w ramach cyklu National Theater Live.

„Antoniusz i Kleopatra” to dzieło, którego fundamentami są dwa wątki – wielka miłość oraz wielka polityka. W dramacie angielskiego pisarza zachowane zostały podstawowe fakty, które ukazują jednak ludzkie namiętności oraz ich wpływ na jednostkę i całe narody. To historia romansu jaki zrodził się na pograniczu cesarstwa, w Egipcie, między panującym po śmierci Cezara Markiem Antoniuszem a piękną królową Kleopatrą (w rolach głównych Ralph Fiennes oraz Sophie Okonedo). Na przeszkodzie miłości staje Oktawian, spadkobierca zamordowanego Juliusza Cezara, który rości sobie prawo do tronu.

Spektakl w reżyserii Simona Godwina do zobaczenia w formie cyfrowego nagrania na ekranie Sali Teatralnej Pałacu Kultury Zagłębia 6 listopada o 18:00.

http://www.palac.art.pl/pl/wydarzenie/antoniusz-i-kleopatra-william-shakespeare-retransmisja-spektaklu-z-cyklu-national-theatre

Bilety w cenie: 20 zł/23 zł/26 zł

—————————————————

10/11 LISTOPADA

Sala Teatralna PKZ/Sala Kameralna, g. 18:00
HALKA W WYKONANIU OPERY ŚLĄSKIEJ/PATRIOTYCZNE SPOTKANIA Z MUZYKĄ POLSKĄ

SCENA NIEPODLEGŁOŚCI

Zbliża się jedno z naszych najważniejszych świąt narodowych – Święto Niepodległości. Z tej okazji, 10 listopada o 18:00 w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej, zaprezentujemy operę „Halka” Stanisława Moniuszki oraz Patriotyczne Spotkania z Muzyką Polską, 11 listopada o 18:00.

Rok 2019 został ogłoszony rokiem Stanisława Moniuszki, dlatego nie mogło zabraknąć jego twórczości w dąbrowskim Pałacu Kultury Zagłębia, który postanowił wystawić najsłynniejszą z oper mistrza w przeddzień Święta Niepodległości. Opera „Halka” niewątpliwie należy do panteonu polskiej kultury. To historia romansu prostej góralki i młodego szlachcica, który porzuca ją dla innej kobiety. Opowieść ponadczasowa, zachwycająca pokolenia widzów. W wykonaniu solistów i muzyków Opery Śląskiej była wystawiona po raz pierwszy w 1945 na otwarciu opery w Bytomiu. 74 lata później artyści bytomskiej opery wystąpią w Pałacu Kultury Zagłębia 10 listopada o 18:00.

Okazją do uczczenia odzyskania przez Polskę niepodległości będą również Patriotyczne Spotkania z Muzyką Polską. Koncert „Cała Polska śpiewa pieśni polskich kompozytorów” odbędzie się w Sali Kameralnej Pałacu Kultury Zagłębia 11 listopada o 18:00. Wydarzenie w ramach projektu Fundacji Amicus będzie się składać z dwóch części. Pierwszą z nich będzie koncert złożony z solowych utworów fortepianowych, najpiękniejszych pieśni i arii polskich kompozytorów w wykonaniu Magdaleny Krzysztoforskiej-Baucher (sopran), Davida Bauchera (tenor) oraz pochodzącej z Dąbrowy Górniczej pianistki Anny Hajduk. W programie usłyszymy dzieła Stanisława Moniuszki, Fryderyka Chopina, Mieczysława Karłowicza, Ignacego Jana Paderewskiego i innych.

W drugiej części spotkania – po merytorycznym wprowadzeniu, rozgrzaniu aparatu mowy i rozśpiewaniu – przyjdzie pora na wspólne śpiewanie publiczności z artystami. – Celem projektu jest zaktywizowanie różnych grup wiekowych do wspólnego poznania dorobku muzyki polskiej oraz do wspólnego muzykowania. Poprzez nasz projekt pragniemy zachęcić uczestników do powrotu do korzeni – wspólnego śpiewania w domach, które skupiało ludzi wokół idei patriotyzmu – podkreślają organizatorzy projektu. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, bezpłatne wejściówki dostępne są w Punkcie Informacyjnym Pałacu Kultury Zagłębia, liczba miejsc ograniczona.

http://www.palac.art.pl/pl/wydarzenie/halka-w-wykonaniu-opery-slaskiej

http://www.palac.art.pl/pl/wydarzenie/patriotyczne-spotkania-z-muzyka-polska

Źródło: materiały prasowe