W DNIU INDUSTRIADY MUZEUM OTWARTE BĘDZIE OD 9.OO DO 21.00. WSTĘP NA WSZYSTKIE ATRAKCJE JEST BEZPŁATNY.

Legendarne ustrońskie kolonie robotnicze
Ekspozycja „Legendarne ustrońskie kolonie robotnicze“ przygotowana specjalnie na Industriadę, przybliżająca miejscowe kolonie i osiedla robotnicze, zbudowane w drugiej poł. XIX w. oraz realia życia codziennego robotników. Wystawa pozwoli zajrzeć do izby, kuchni, przybliży warunki sanitarne, zaprosi do pomieszczeń gospodarczych. Ekspozycję wzbogaci ciekawa dokumentacja fotograficzna, odbiorca pozna tajemnicze nazwy ustrońskich osiedli, takie jak „Frankreich“ czy „Fenedyk“. (czynna od 9 do 21).

Ekspozycja – Wnętrze budynku dyrekcji dawnej huty „Klemens“
Ekspozycja przygotowana specjalnie na Industriadę, przestawiająca wnętrze budynku dyrekcji dawnej ustrońskiej huty żelaza „Klemens“ wraz z tajemniczą, osnutą legendą rzeźbą „Hutnik“, utworzoną na cześć Alberta Kazimierza Sasko-Cieszyńskiego, założyciela miejscowego przemysłu, witającą przed wiekami gości wchodzących do ciemnej sieni obiektu. Wystawa umożliwi zwiedzającym wyobrażenie sobie pierwotnego wyglądu i atmosfery tego miejsca. (czynna od 9-21)

Prezentacja ustrońskich legend przemysłowych – pokaz multimedialny
Atrakcyjnie zrealizowane krótkie filmy, prezentujące treść ustrońskich legend przemysłowych, opowiadających o niecodziennych bohaterach, niezwykłych wydarzeniach, nierozwikłanych tajemnicach i pamiątkach z industrialnej przeszłości Ustronia. Poznamy m.in. legendę o tajemniczej kamiennej rzeźbie przedstawiającej arcyksięcia Alberta Kazimierza jako hutnika, strzegącego przez lata ustrońskich hut; legendę o wielkim hutmistrzu Emilu Kuhlo, założycielu ustrońskich kolonii robotniczych, który gościł na obiedzie samego cesarza Franciszka Józefa; legendę o Emanuelu Kotuczu – jak świniopas założył Fabrykę Budowy Maszyn; legendę o tajemniczych podziemiach siedziby dyrekcji huty, dziś Muzeum Ustrońskiego; legendę o tym, jak ustrońską odlewnię nazwano na cześć cesarzowej Sissi; legendę o ustrońskich cmentarzysku wilków; legendę o księżniczce Teresie oraz jej darach dla ustrońskich robotników; legendy o ustrońskich sztolniach (między innymi jak powstało słynne Źródło Żelaziste), legendę jak staw Bagniok stał się wielkim akwenem hutniczym. Ostatnią legendą będzie opowieść o tym, jak Kuźnia Ustroń produkowała legendy polskiej motoryzacji, co będzie jednocześnie zaproszeniem do finalnego punktu Industriady w Ustroniu – parady legend polskiej motoryzacji. (prezentujemy od 9 do 21).

Pokaz kucia wolnoręcznego
Pokaz kucia wolnoręcznego, odbywający się corocznie w tradycyjnej kuźni wiejskiej na terenie skansenu przy Muzeum Ustrońskim, cieszy się wielką popularnością. W tym roku będzie przebiegał pod hasłem „Jak wykuwano gwoździe w dawnej młotowni „Alberta“, a kowale nawiązywać będą do legendarnych umiejętności ustrońskich mistrzów tej sztuki, którzy, jak mówią podania, wykonywali od ręki, bez wzoru, identyczne gwoździe. (kowale kują od 9 do 18).

Gra miejska „Znajdź duchy ustrońskiej huty“ polegająca na poszukiwaniu i odszyfrowywaniu ciekawych miejsc znajdujących się na mapie historycznego założenia dawnej huty „Klemens“
Gra miejska „Znajdź duchy ustrońskiej huty“ toczyć się będzie na terenie historycznego założenia dawnej huty „Klemens“, a jej uczestnicy, zaopatrzeni w mapę, poszukiwać będą ciekawych, tajemniczych i legendarnych miejsc, związanych z ustrońskimi tradycjami industrialnymi. Zadaniem każdego uczestnika będzie dotarcie do oznaczonych na mapie miejsc, w których ukryte będą kolejne elementy szyfru. Celem gry będzie rozwiązanie zagadki historycznej. (gramy w grę od 10 do 18).

Warsztaty plastyczne „Poznaj i namaluj duchy ustrońskiej huty“
Warsztaty plastyczne „Poznaj i namaluj duchy ustrońskiej huty“ skierowane będą dla najmłodszych odbiorców Industriady, których zadaniem będzie zapoznanie się z przedstawionymi w postaci multimedialnej ustrońskimi legendami przemysłowymi, a następnie, pod okien animatora, przedstawienie ich za pomocą ciekawej pracy plastycznej. (czas trwania od 10 do 18).

„Ozdoby z duszą i charakterem” – warsztat wykonywania biżuterii steampunkowej z Wiolettą Krauz, tworzącą pod marką FANNY&FRANZ
Warsztaty dla pasjonatów techniki, zarówno kobiet i mężczyzn, zafascynowanych budową różnych mechanizmów. Tworzenie biżuterii steampunkowej to nadawanie nowego życia przedmiotom, z którymi wiąże nas szczególny sentyment. Podczas warsztatów będzie można poczuć się jak fabrykant z początków ery przemysłowej. Zachęcamy do przyniesienia ze sobą zepsutych zegarków, budzików, aparatów telefonicznych czy układów scalonych (ale nie jest to wymóg). Uczestnicy stworzą z nich kolczyki, pierścionki, bransoletki, spinki do mankietów. Przejdą drogę od rozkręcania mechanizmów, wyboru interesujących elementów po stworzenie własnego wzoru aż do finalnego zalania żywicą i utwardzenia. Warsztaty poprowadzi Wioletta Krauz – projektantka biżuterii upcyclingowej, industrialnej, robionej ze zużytych mechanizmów, twórczyni marki Fanny & Franz. Warsztat współorganizuje Zamek Cieszyn. Warsztaty trwać będą od godz. 12 do 18. Oto szczegółowe godziny ich trwania: 12.00-13.30, 13.30-15.00, 15.00-16.30, 16.30-18.00. Są bez zapisów. Podczas ich trwania można w nich uczestniczyć w miarę wolnych miejsc. Na osoby deklarujące się wcześniej telefonicznie lub mailowo czekać będą zarezerwowane miejsca.

Parada legend polskiej motoryzacji
Wydarzenie finalne Industriady w Ustroniu, czyli happening – parada „samochodów z duszą“ wraz z legendami polskiej motoryzacji, do których części produkowała Kuźnia Ustroń. Na ten niezwykły spektakl składać się będzie pokaz pojazdów oraz opowieść pełna ciekawostek i anegdot, wspominających legendarne cuda techniki sprzed lat. (rozpoczęcie o 18.00).

Dodatkowo, w ramach parady legend polskiej motoryzacji, o godz. 19.00 Piotr Pluskowski opowie o wybitnym wynalazcy Józefie Bożku.

Opowieść pt. „Epoka Józefa Bożka i jego wielkie konstrukcje – zegary astronomiczne i pojazdy parowe – pierwsze na kontynencie europejskim” (o 19.00)

Plakat-A4-wg-wzorro

Źródło: www.muzeum.ustron.pl

uLOTKA-Z-OBU-STRON

Źródło: www.muzeum.ustron.pl

Źródło: www.muzeum.ustron.pl