Czystek jest jedną z najsilniej działających roślin wzmacniających układ immunologiczny u człowieka, jest pozbawiony działań ubocznych czy też możliwości przedawkowania. Herbatkę z czystka mogą pić przy tym również dzieci, już od 3 miesiąca życia. Znakomicie smakuje z dodatkiem miodu i/lub soku z cytryny.

Co do właściwości terapeutycznych czystka nie ma zbyt wiele dowodów naukowych. W 2009 roku przeprowadzono badanie na grupie 300 chorych, które wykazało, że czystek przyspiesza leczenie infekcji górnych dróg oddechowych. Wnioski, jakie wyciągnęli badacze, były takie, że czystek wykazuje działanie przeciwwirusowe i przeciwzapalne, a przypuszcza się również, że przeciwbakteryjne.

Z kolei inni naukowcy dowiedli, że olejek eteryczny z czystka hamuje rozwój bakterii borellia wywołującej boreliozę. Ale ten efekt dowiedziono jedynie in vitro, czyli poza organizmem żywym.

Opierając się o skład chemiczny czystka można domniemywać, iż będzie on wspomagał odporność organizmu, a w związku z własnościami antyoksydacyjnymi hamował rozwój chorób układu krążenia i nowotworowych. Jednakże cały problem polega na tym, w jakiej formie podawać tę roślinę, aby uzyskać maksymalny efekt prozdrowotny.

Jako, że za dużą część własności czystka odpowiadają substancje nie rozpuszczalne w wodzie, a rozpuszczalne w alkoholu, najbardziej odpowiednią formą podawania czystka wydaje się być ekstrakt alkoholowy.

Po pierwsze dlatego, że znajdą się w nim wszystkie bioaktywne substancje zawarte w tej roślinie, a po drugie dlatego, że nalewka alkoholowa podana doustnie wchłonie się błyskawicznie do krwi i zadziała miejscowo na infekcje.

Autor: lek. med. Krzysztof Błecha – internista i specjalista rehabilitacji medycznej, ekspert serwisu www.zdrowy-senior.org

Artykuł opracowano na podstawie materiałów informacyjnych Centrum Ziołolecznictwa Ojca Grzegorza. Aby dowiedzieć się więcej na temat suplementacji diety i leczenia jakie zaleca Centrum Ziołolecznictwa Ojca Grzegorza, zapraszamy na stronę www.bonimed.pl Informacje zamieszczone na tej stronie służą wyłącznie do celów edukacyjnych, nie mogą być zastępstwem profesjonalnego medycznego doradztwa i leczenia. Stan zdrowia i wszelkie jego zaburzenia winny być konsultowane z właściwymi służbami medycznymi. Przed podjęciem jakiegokolwiek działania związanego z terapią radzimy poinformować swojego lekarza o takim zamiarze.