Rozpoczęliśmy Nowy 2023 Rok. Dla jednych z nas to moment nadziei, że rozpoczął się kolejny rozdział. Dla innych to moment obawy o przyszłość. Okazja do stawiania pytań: Jak będzie? Jak sobie poradzę? Rzeczywistość przynosi nam kolejne wyzwania i lokuje nas w sytuacjach, kiedy musimy rozwiązywać wiele problemów.

Jednak większość z nas stawia sobie cele, które pragniemy zrealizować w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Przykładem mogą być wyzwania np. czytelnicze, gdzie spotykamy liczbę 52 książek, które moglibyśmy przeczytać do końca grudnia. Ale nie tylko. Każdy z nas ma własne priorytety i potrzeby, dlatego próbujemy je zaspokajać.

Najistotniejsze elementy w realizowaniu celów i postanowień noworocznych
Któż z nas nie doświadczył momentu kiedy obiecywaliśmy sobie, że w tym roku schudniemy, zaczniemy biegać, przeczytamy zaległe powieści, zmienimy sposób odżywiania. Oczywiście podejmowaliśmy próby, ale nie widzieliśmy efektów, przez co też doznaliśmy zniechęcenia. Być może poczucie frustracji było w nas tak silne, że zaniechaliśmy kolejnych działań. To sytuacja, z którą każdy z nas się zetknął. Co zatem możemy zrobić, aby wyzwania, które sobie stawiamy okazały się możliwe do zrealizowania?
Dziś chciałabym przedstawić metodę SMART pomocną w wyznaczaniu i realizowaniu celów i postanowień, choćby noworocznych. Pomaga ona w taki sposób sformułować cel, by stał się konkretny, a tym samym możliwy do realizacji.

Metoda SMART. Co to takiego?
Mówiąc krótko to sposób definiowania celu. Odpowiedź na pytanie: Jaki ów cel powinien być, abyśmy mogli go dosięgnąć. Oto odpowiedź:

a) Skonkretyzowany (Specific)
Tylko skonkretyzowanie celu pomoże nam go osiągnąć. Dobrze skonkretyzowany cel nie pozwoli na niedomówienia przy weryfikacji jego osiągnięcia.
Z pomocą w konkretyzowaniu celów przychodzi 6 x W (patrz obok)
Who – kto jest związany z naszym celem?
What – Co tak właściwie jest do osiągnięcia?
Where – Gdzie będzie rozgrywać się akcja?
When – Kiedy cel ma zostać osiągnięty?
Wchich – Czy cel ma jakieś dodatkowe wymagania, które należy uwzględnić?
Why? – Dlaczego w ogole chcemy ten cel osiągnąć? Jakie korzyści będą płynąć z osiągnięcia tego celu?

b)Ambitny / Istotny (Ambitiuos / Relevant)
Czy osiągnięcie celu jest dla Ciebie istotne? Po co w ogóle chcesz to zrobić?
Cele mają pomagać nam w rozwoju, mobilizować nas do pracy i wspierać nasze wysiłki. Aby ich realizacja miała sens warto wieszać poprzeczkę wysoko, ale na tyle wysoko, aby móc do niej sięgnąć z biegiem czasu.
„- W przyszłym roku zrobię więcej rzeczy!
– Czego, gdzie, kiedy…?
– Czego? No rzeczy! Kiedy? Przecież Ci powiedziałem, że w przyszłym roku! W ogóle mnie nie słuchasz…”

c) Realny / Osiągalny (Realistic / Achievable)
Ustawienie celu poza naszym zasięgiem szybko wpłynie na demotywację oraz rezygnację z działań prowadzących do jego osiągnięcia. Ważna jest znajomość swoich słabości oraz ograniczeń. Przyznasz chyba, że chęć zdobycia olimpijskiego złota w biegu na 100 m brzmi ambitnie. Pytanie tylko czy jest realne wypowiedziane przez 40-latka, który w swoim życiu biegał jedynie w momencie gdy uciekał mu tramwaj.

d) Określony w czasie (Time-bound)
Brak horyzontu czasowego do osiągnięcia założonego celu to domena marzycieli bujających w obłokach. Ustalenie terminu wykonana uruchamia w naszej głowie wewnętrzny tykający zegar, który bezustannie odmierza czas do momentu kiedy odniesiemy sukces, lub porażkę.

e) Ekscytujący (Exciting)
Przecież życie nie musi być nudne. Dbaj o to, aby przynajmniej w części składało się z tego co naprawdę kochasz.

f) Zapisany (Recorded)
Zapisanie celu – nawet jeśli nikt poza nami się o tym nie dowie – to swoista umowa z samym sobą. Dajemy samemu sobie słowo, że to dla nas ważne i motywujemy się do działania.
Być może te punkty pozwolą nam lepiej formułować cele, a tym samym sprawniej je osiągać. Czego Wam i sobie życzę w Nowym Roku!

Redakcja