Kultura
Kultura latem – zapraszamy!
MUZYCZNIE I FILMOWO – AKCJA LATO 2020 Z PKZ
Wakacje to czas, w którym działania Pałacu Kultury Zagłębia wychodzą w plener. Pomimo pandemii, tradycji stanie się zadość i wydarzenia kulturalne pojawią się w różnych częściach miasta, a wszystko to od 4 lipca w ramach miejskiej Akcji Lato 2020, współorganizowanej z Urzędem Miejskim w Dąbrowie Górniczej.
NOWE REALIA
Każdy, kto spędzał wakacje w Dąbrowie Górniczej w roku ubiegłym wie, że Pałac Kultury Zagłębia organizował 3 cykle plenerowe, na które składały się koncerty lokalnych orkiestr przy fontannie oraz koncerty muzyki różnej w Kręgu Tanecznym w Parku Zielona, seanse Letniego Kina Plenerowego w Fabryce Pełnej Życia i koncerty na Miejskiej Plaży Pogoria III. Podobnie będzie w tym roku, jednak z dwoma różnicami – zabraknie koncertów w ramach „Muzyki nad wodą” – głównie ze względu na bezpieczeństwo i zdrowie mieszkańców, którzy tłumnie zbierali się na miejskiej plaży. Pałac chce uniknąć dużych skupisk ludzi, dlatego wakacyjne wydarzenia będą odbywać się w Parku Zielona i Parku Hallera, a kino „pod chmurką” zawita w Fabryce Pełnej Życia oraz w dąbrowskich dzielnicach.
BEZPIECZEŃSTWO I REGUŁY UCZESTNICTWA
By zminimalizować ryzyko spowodowane koronawirusem, teren każdej z imprez zostanie wydzielony. Osoby chcące wziąć udział w Letnim Kinie Plenerowym lub cyklu „w Zieloną gramy” będą musiały pobrać darmowe wejściówki (liczba miejsc ograniczona), które organizator udostępni na stronie www.bilety.palac.art.pl od środy poprzedzającej dany koncert lub seans. Uczestnictwo w imprezie będzie wiązało się z wypełnieniem oświadczenia o stanie zdrowia oraz zapoznaniem się z regulaminem wydarzenia, który określa szczegóły dotyczące rygoru epidemiologicznego. Wszystkie wydarzenia Akcji Lato będą przenoszone do Pałacu Kultury Zagłębia w przypadku złej pogody. Dbajmy wspólnie o nasze zdrowie. Więcej informacji na stronie www.palac.art.pl.
KLASYCZNIE I ROZRYWKOWO
Soboty lipca i sierpnia to koncerty w Kręgu Tanecznym Parku Zielona. Na afiszu cyklu „w Zieloną gramy” pojawią się m.in. zespoły Vocal Trio, Symetrio, Kwartesencja, Darek Ziółek czy Hot 20 Strings – innymi słowy od muzyki operowej i operetkowej, przez muzykę klasyczną, aż po klimaty jazzowe. Drugą odsłoną cyklu będą wydarzenia w Parku Hallera, gdzie 19 i 26 lipca zagra Orkiestra Sojka Band, natomiast 23 i 30 sierpnia Miejska Orkiestra Dęta w Dąbrowie Górniczej. Wszystkie koncerty cyklu odbywać się będą o godzinie 18:00.
FILMOWO W FABRYCE
Letnie Kino Plenerowe ponownie zawita w Fabryce Pełnej Życia. W soboty lipca o 21:30, w soboty sierpnia o 21:00. Na wielkim ekranie pojawią się takie tytuły jak: „Green Book”, „Oficer i Szpieg”, „Kręcisz mnie”, „Ból i blask”, „Kod Dedala” i inne. Do dyspozycji widzów dostępnych będzie 150 leżaków – oczywiście w odpowiedniej od siebie odległości. Kino plenerowe pojawi się także w różnych dzielnicach miasta, gdzie wyświetlone zostaną zupełnie inne filmy niż w fabryce. Pierwszy pokaz filmu „Ból i blask” już 4 lipca o 21:30 w Fabryce Pełnej Życia.
http://palac.art.pl/pl/aktualnosci/akcja-lato-2020-w-zielona-gramy
http://palac.art.pl/pl/aktualnosci/artystyczne-wakacje-2020-harmonogram
http://palac.art.pl/pl/aktualnosci/letnie-kino-plenerowe-2020
——————————————
1 LIPCA – 30 SIERPNIA
Hol Główny PKZ, g. 8:30 – 19:30
SZUKAŁEM WAS, TERAZ WY MNIE ZNALEŹLIŚCIE – WYSTAWA
WSPOMINAJĄC PAPIEŻA – POLAKA
Od 1 lipca w Pałacu Kultury Zagłębia odbywać się będzie wystawa pamiątek po Janie Pawle II pt.: „Szukałem was, teraz wy mnie znaleźliście”, która jest efektem akcji społecznej pod tym samym tytułem, zorganizowanej z okazji 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły. Ekspozycja w Holu Głównym PKZ potrwa do końca sierpnia.
18 maja 2020 roku minęła setna rocznica urodzin papieża – Polaka, jednej z najważniejszych postaci w dziejach współczesnej Polski, Europy i świata. Choć odszedł od nas piętnaście lat temu, pamięć o nim w wielu pozostaje żywa, czego dowodem jest zaangażowanie mieszkańców regionu w akcję społeczną zbierania pamiątek po Janie Pawle II pn. Szukałem was, teraz wy mnie znaleźliście. Przyszła pora, by pokazać efekt wspólnej pracy, dlatego od 1 lipca w „Galerii za szybą” w Holu Głównym Pałacu Kultury Zagłębia będzie można podziwiać wystawę pamiątek i publikacji, tworzących zbiorowy portret wybitnej postaci Karola Wojtyły. Wystawa potrwa do końca sierpnia 2020 r.
Pamiątki udostępnili uczestnicy wyjątkowych spotkań z Janem Pawłem II oraz kolekcjonerzy – łącznie to ponad tysiąc eksponatów! Wystawa prezentuje część zbiorów, ale zawiera te najbardziej osobiste: fotografie z audiencji i uczestnictwa w pielgrzymkach, ekwipunek pielgrzymów, znaczki, numizmaty i pocztówki upamiętniające wizyty papieża na całym świecie, dewocjonalia, rękodzieło, wycinki prasowe.
Prezentujemy również fotografie ze zbiorów Bazyliki NMP Królowej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej, relacjonujące wizytę prymasa Stefana Wyszyńskiego i kardynała metropolity krakowskiego Karola Wojtyły podczas uroczystości koronacji cudownej figury Najświętszej Marii Panny w 1968 roku. Bezcenną pamiątkę stanowi oryginalna księga składana w Watykanie w ramach procedury uzyskania zgody na koronację figury pt.: “Preces pro Decreto Coronationis Thaumaturgae Statuae Beatae Mariae Virginis Angelorum (…)”, ręcznie spisana w języku łacińskim, zawierająca autografy prymasa Wyszyńskiego i kardynała Wojtyły a także księga kondolencyjna parafii, do której swoje słowa pożegnania wpisywali mieszkańcy Dąbrowy Górniczej po śmierci papieża.
Niebywała, trudna, momentami dramatyczna, a jednak tak klarowna w droga życia Jana Pawła II ukazuje siłę jego nieprzeciętnej charyzmy, budowanej nie w oparciu o atrybuty władzy, jako najwyższego przedstawiciela Kościoła Katolickiego na świecie, ale na otwartości na wielorodność kulturową i nieustający dialog. W trakcie niemal sześciu dekad posługi kapłańskiej Karol Wojtyła odwiedzał ludzi na całym świecie, wierząc w szczególną moc sprawczą osobistych spotkań. Ponad sto pielgrzymek w trakcie 27 lat pontyfikatu, w tym 9 wizyt w kraju ojczystym to spotkania z osobami w każdym wieku, każdej rasy, wielu religii, pozycji społecznej, zdrowych i chorych. To również niebywałe rozmowy w głowami państw, decydującymi o losie swoich narodów, z najwyższymi hierarchami cerkwi prawosławnej, przedstawicielami religii judaistycznej i islamu.
Jan Paweł II to nie tylko wybitny papież, ale jeden z największych dyplomatów XX wieku. To człowiek – klucz, który miał nieprawdopodobną moc otwierania wrót do dialogu, drzwi niejednokrotnie zatrzaśniętych na wieki. Jednym z najważniejszych jego dokonań dla Polaków było ośmielenie społeczeństwa polskiego do nieustępliwości w dążeniach do demokracji i obalenia komunizmu.
Wystawa Szukałem was, teraz wy mnie znaleźliście zostanie opublikowana również w formie wirtualnej, zawierającej kilkadziesiąt wyselekcjonowanych eksponatów. Więcej informacji na stronie www.palac.art.pl.
http://palac.art.pl/pl/wydarzenie/szukalem-was-teraz-wy-mnie-znalezliscie-wystawa-pamiatek-po-janie-pawle-ii
Wstęp wolny
Źródło: informacja prasowa
—
ZOBACZ TAKŻE