Powody niejedzenia mięsa mogą być różne, od tych związanych ze zdrowiem czy ekologią, po etyczne związane z troską o życie zwierząt. 11 stycznia obchodzimy Światowy Dzień Wegetarian, Jednak gdybyśmy chcieli przejść na tego rodzaju dietę, warto zastanowić się nad kosztami. Zobaczmy więc jak gotowanie bez mięsa może wpłynąć i czy w ogóle wpłynie na nasz miesięczny budżet.

Przyglądając się miesięcznym wydatkom, możemy szybko zauważyć, że na jedzenie wydajemy większą część domowego budżetu. Wychowując się na tradycyjnych polskich potrawach, czyli diecie zbudowanej głównie z mięsa, często trudno nam zrozumieć, że ktoś może świadomie zrezygnować z wędlin, kiełbasy czy kotleta schabowego. Jednak badania pokazują, że konsumenci coraz częściej zmieniają swoje przyzwyczajenia, rezygnując z jedzenia mięsa (wegetarianizm), spożywania wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego (weganizm) lub decydując się na rzadsze spożywanie mięsa (fleksitarianizm). Decyzję o całkowitej lub częściowej rezygnacji z jedzenia mięsa ułatwia też coraz większy dostęp do produktów bezmięsnych w sklepach czy restauracjach. W większości marketów i dyskontów można znaleźć działy dedykowane wegetarianom, gdzie dostępne są produkty pomagające zastąpić mięso. Oprócz warzyw i owoców są to też inne produkty pochodzenia roślinnego, jak na przykład tofu, kotlety i pasztety z soczewicy, fasoli czy soi.

Zobaczmy więc ile kosztuje przygotowanie trzech posiłków dziennie dla jednej osoby w dwóch wariantach: z mięsem i bez. Całodniowe wyżywienie składające się ze śniadania, obiadu i kolacji w wariancie mięsnym to koszt około 32 zł. W jego skład wchodzi kanapka z wędliną i warzywami rano, dwudaniowy obiad składający się z rosołu, kotleta schabowego, ziemniaków i surówki oraz kolacja, w której skład wchodzą dwie kiełbaski i pieczywo. Dla porównania całodniowe wyżywienie dla osoby niejedzącej mięsa to koszt około 30 zł. Na śniadanie przygotowujemy jajecznice z trzech jajek z bułką grahamką, na obiad zupę dyniową oraz warzywną potrawkę z ryżem i grzybami jako drugie danie, na kolacje cztery falafele, czyli małe kotleciki z ciecierzycy i sałatkę warzywną z kaszą pęczak. Z analizy wynika, że średni miesięczny koszt przygotowania dań bezmięsnych dla jednej osoby może być porównywalny z kosztem przygotowania mięsnych posiłków i wynosić między 900 a 1000 zł miesięcznie. Oczywiście koszt bardzo zależy od jakości i rodzaju używanych produktów. Ceny wędlin mogą się wahać od kilku złotych do kilkudziesięciu za kilogram, podobnie jest z cenami mięsa. Warto jednak zwrócić uwagę, że w tym przypadku tańsze mięso może być żywnością o nienajlepszej jakości, która nie dostarcza nam odpowiednio dużo potrzebnych składników odżywczych. Podobnie sytuacja wygląda z produktami dla wegetarian lub wegan, zamienniki produktów zwierzęcych takie jak kotlety, sery czy jogurty na bazie soi, ryżu, czy fasoli mogą być nadal dosyć kosztowne.

Źródło: informacja prasowa