Grupa 38 seniorów z Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Bydgoszczy wypoczywała w mieście Hel. Czas relaksu, nauki i aktywnego wypoczynku trwał od 8 do 15 września br. Oto jak Seniorzy dzielą się wrażeniami:
„W drodze do Helu, zatrzymaliśmy się w Gdańsku, aby zwiedzić Muzeum II Wojny Światowej. Były chwile wzruszenia, nostalgii. Mimo 80 lat od wybuchu wojny, pozostaje przerażenie i strach”.

Po przyjeździe na cypel, słuchacze KUTW zakwaterowani zostali w uroczym pensjonacie “Helios” położonym ok. 100 m od brzegu Zatoki Puckiej. Właścicielem pensjonatu jest Waldemar Ciupak, któremu kilka lat temu nadano zaszczytny tytuł “PRZYJACIELA KUTW”.
Seniorzy od świtu do nocy nie mieli ani chwili “wolnego czasu”. Zadbała o to przewodnicząca Rady Słuchaczy i zrazem organizatorka wyjazdu, Bożena Sałacińska: Zaraz pierwszego dnia odbyliśmy wycieczkę z audio przewodnikiem. Dwa wieloosobowe melexy obwiozły seniorów po całym Helu i okolicach. W kolejne dni wszyscy „łapali kondycję” podczas pieszych spacerów z kijkami i bez.

Na „początku Polski” zwiedzaliśmy liczne fortyfikacji obronne z okresu II WŚ oraz tzw. „Zimnej wojny”. Do tej pory nie wiedzieliśmy, że Hel znalazł się księdze Rekordów Guinnessa. Tytuł ten miasto zdobyło dzięki rzeźbie ”Rzepka” do ilustracji wiersza Juliana Tuwima. Rzeźba wykonana z jednego litego kawałka drewna ma długość aż 15,2 metra.
Słuchacze KUTW do pobliskiego Pucka pojechali pociągiem. Z kolei do Jastarni i Juraty na wycieczki jeździła grupa zapalonych rowerzystów. Na długo pozostanie nam w pamięci rejs, po Zatoce Puckiej i Bałtyku, kutrem „Helios”. Pogoda tego dnia była cudowna. Niebo bezchmurne i do tego lekka fala! Korzystając z prawdziwie letniej pogody seniorzy zażywali tego dnia również kąpieli słonecznych i morskich. Woda w Zatoce była cieplejsza niż temperatura powietrza!

Wieczorami słuchacze KUTW również nie mieli wolnego czasu. Jedna z naszych koleżanek miała akurat urodziny. Cała grupa wspólnym wysiłkiem urządziła jubilatce wspaniały bankiet. Były więc serdeczne życzenia, prezenty i olbrzymi tort. Nie zabrakło również strzelającymi korków od szampana. W kolejne wieczory odbyły się dwa koncerty. Pierwszy – karaoke na tarasie Heliosa. Dla odmiany wieczór szant marynarskich przygotowała pobliska restauracja.
Wspólnie z seniorami wypoczywali trzej zaprzyjaźnieni z KUTW profesorowie bydgoskich uczelni: prof. Henryk Holka, prof. Jerzy Nowachowicz i prof. Adam Sudoł. Na życzenie zainteresowanych, profesor Jerzy Nowachowicz z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego wygłosił wykład na temat „Właściwości złota”. Z kolei prof. Adam Sudoł z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy wygłosił dwa pasjonujące wykłady. Pierwszy – był na temat savoir vivre i umiejętności zachowania się w różnych nietypowych sytuacjach. Drugi, nie mniej ciekawy, dotyczył zarządzania konfliktami.

Żródło: informacja prasowa