Wielu z nas podczas przyrządzania posiłków nieświadomie popełnia błędy, przez które z produktów żywnościowych wydobywamy mniejsze ilości dobroczynnych składników. Jak nie dopuścić do strat wartości odżywczych w przygotowywanych przez nas potrawach ? Jak najmocniej wykorzystać cenne składniki w nich zawarte ? Oto kilka rad jak w szybki i prosty sposób sprawić, że przygotowane przez nas posiłki będą bardziej wartościowe.

1. Przygotowując posiłek, który bazuje na wodzie (np. zupa, sos), rozpoczynamy od wrzucenia surowców do wody zimnej, ponieważ składniki odżywcze zawarte w surowcach chętniej przechodzą i rozpuszczają się w zimnej wodzie, którą później zjadamy.

2. Analogicznie do pkt. 1 gotując potrawę, w której woda jest tylko nośnikiem ciepła, a po przyrządzeniu potrawy wylewamy ją do zlewu — rozpoczynamy przyrządzanie od wrzącej wody. Przykładowo gotując ziemniaki, ryż, makaron, buraki, marchewkę — kiedy zależy nam, by najcenniejsze składniki pozostały w produkcie.

3. Ziemniaki, jak i inne warzywa powinno obierać się cieniutko (najlepiej gotować je w mundurkach). Największe bowiem pokłady witamin i składników zdrowotnych są tuż przy skórce. Wraz z dojrzewaniem warzywa tracą zawartość cennych składników. Starajmy się ich mocno nie rozdrabniać — im drobniej pokrojone warzywa do gotowania, tym więcej z nich ucieknie zdrowych wartości.

4. Pamiętajmy, aby podczas robienia sałatki warzywnej nie odkładać warzyw do studzenia, wszystko, co najcenniejsze z nich “wyparuje”. Najlepiej jak najszybciej je pokroić i dodać składnik zestalający, czyli jogurt bądź majonez. Ograniczy on dostęp tlenu i cenne składniki zostaną w warzywach oraz zachowają zdrowy, apetyczny kolor.

5. Kto nie lubi ciepłej herbaty z sokiem malinowym, miodem lub cytryną? Pamiętajmy jednak by dodatki dodawać do ciepłej, lecz nie gorącej herbaty. Dzięki temu nie tylko smak będzie wyśmienity, ale i dostarczymy organizmowi cennych witamin.

6. Chcąc usmażyć pyszne, soczyste mięso solimy je po wysmażeniu, na samym końcu. Sól powoduje wyciek soków z mięsa, przez co staje się ono twarde. Ponadto sól w tłuszczu i tak się nie rozpuści, wiec mięso w smaku nic na tym nie zyskuje. Warto przyrządzając smażone mięso dodać troszkę wody, by zyskało dodatkową soczystość. Pamiętajmy także, by zostawić mięso w spokoju, nie potrącać nim co chwilę, by nie uszkodzić tkanek. Tkanki mają się „zamknąć” wraz z cennymi składnikami.

Autor: Anna Kandora – dietetyk, ekspert serwisu www.zdrowy-senior.org