Jeśli coraz częściej słyszysz tę obco brzmiącą nazwę i zastanawiasz się, skąd kryjące się pod nią drobinki zawdzięczają swoją popularność, to jesteś we właściwym miejscu. Niegdyś podstawowy dodatek w diecie Azteków i Majów, dzisiaj bardzo popularny produkt dla dbających o zdrową dietę. Nasiona są powszechnie rekomendowane, jako zawierające więcej kwasów Omega-3 niż znany na polskich stołach łosoś, mające w sobie więcej białka niż codziennie pijane przez nas mleko i przewyższające szpinak zawartością żelaza. Dlaczego są takie popularne, jakie posiadają właściwości odżywcze i zdrowotne, kto i w jakiej ilości może je włączyć do swojej codziennej diety? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz w tym artykule…

Skąd ta popularność?

Wzrastająca świadomość tego, jak zbilansowana dieta wpływa na zdrowie i dobre samopoczucie, spowodowała, że staranniej wybieramy produkty i szukamy tych najbardziej wartościowych. Jednym z nich jest nasz dzisiejszy bohater, czyli nasiona Chia (inaczej nazywane nasionami szałwii argentyńskiej lub hiszpańskiej), które zostały okrzyknięte „superfoods”, czyli „super żywnością”. Zawdzięczają to swojemu bogatemu składowi, gdyż są źródłem: błonnika, białka, tłuszczy nasyconych (Omega-3 i Omega-6), witamin (A,C, B1, B2, B3, E) oraz minerałów (wapnia, żelaza, magnezu, fosforu, potasu, sodu, cynku). Zalecana dzienna dawka nasion dla osoby dorosłej to 28 gram, czyli dwie łyżki stołowe, co zaspakaja około 30 proc. zapotrzebowania na minerały i dostarcza następujących wartości odżywczych:

Wartość energetyczna – 137 kcal
Błonnik – 11 gram
Białko – 4 gramy
Tłuszcze – 9 gramów

* źródło: nutrition facts chia seeds

Właściwości zdrowotne

Szałwia argentyńska korzystnie wpływa na obniżenie ryzyka zachorowania na raka oraz na choroby układu sercowego, spowalnia również proces starzenia się komórek – wszystko dzięki temu, że zawarte w niej przeciwutleniacze chronią organizm przed wolnymi rodnikami. Przed włączeniem nasion do diety polecamy konsultację z lekarzem, gdyż badania ujawniły, że w minimalnym stopniu mogą one wpływać na rozwój raka prostaty.

Polecane są również osobom dbającym o linię, że względu na dużą zawartość błonnika, która reguluje pracę jelit oraz swoje rozpulchniające właściwości. Nie trzeba zjeść ich dużo, aby poczuć sytość. Nie dowiedziono jednak wpływu nasion na utratę wagi.

Są rekomendowane osobom stosującym następujące diety: bezglutenową (bo nie zawiera białka roślinnego – gluteniny i gliadyny), cukrzycową (normalizują oporność na insulinę) oraz wegetariańską i wegańską (ze względu na dużą zawartość białka). Dodatkowo, kwasy tłuszczowe w nich zawarte korzystnie działają na pracę mózgu, a duże stężenie wapnia i fosforu w nasionach ma pozytywny wpływ na mocne kości.

Jak jeść Chia?

Nasiona szałwii argentyńskiej można spożywać na surowo, jako dodatek do jogurtów, koktajli, sałatek, naleśników lub innych smakołyków, które jesz na co dzień. Połączone z wodą lub mlekiem (krowim, sojowym, ryżowym lub innym) dają konsystencję puddingu. Można również zmielić je na mąkę i wykorzystać do wypieku chleba, ciasta lub bułeczek.

Przepis na koktajl malinowy

Składniki:

  • 200 ml jogurtu naturalnego lub mleka (pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego);
  • garść świeżych, a poza sezonem mrożonych, malin (opcjonalnie innych owoców);
  • 2 łyżki stołowe nasion Chia;
  • łyżka brązowego cukru lub miodu;
  • szczypta cynamonu;
  • świeży listek mięty do dekoracji.

Przygotowanie:
Maliny zmiksuj z jogurtem oraz dodaj brązowy cukier i cynamon. Następnie dodaj nasiona Chia i odstaw na kilka minut. Koktajl można udekorować listkiem mięty i w upalne dni schłodzić w lodówce. Smacznego!

Nasiona są dostępne w każdym sklepie stacjonarnym ze zdrową żywnością, w sklepach zielarskich oraz internatowych. Warto również sprawdzić, czy można je kupić w uczęszczanym przez Ciebie supermarkecie – zwykle umieszczane na regałach z ekologicznymi produktami. Cena w zależności od sklepu i producenta waha się od 15 do 50 zł za 500 gram produktu.

Uwaga!
Warto sprawdzić, jakie właściwości prozdrowotne i odżywcze posiada dobrze nam znane siemię lniane, które bardzo często porównywane jest do nasion szałwii argentyńskiej.

*Przedstawione treści mają charakter edukacyjny, nie zastąpią profesjonalnej konsultacji lekarskiej. 

Autor: Redakcja www.zdrowy-senior.org