Bez kategorii
DZIEŃ DLA ZDROWIA – EDYCJA 2015
Zdrowie i jego profilaktyka w aspekcie pozytywnego starzenia się to myśl przewodnia wydarzenia, które miało miejsce 30 września 2015 roku w Ustroniu. „Dzień dla zdrowia”, bo tak nazywa się ta inicjatywa, zorganizowało w swoich ośrodkach Sanatorium Ustroń przy współpracy z Fundacją Senioralną.
Program spotkania objął wykłady o tematyce zdrowotnej i profilaktyce zdrowia, pokazy i degustacje produktów leczniczych, a także umożliwił uczestnikom skorzystanie z wielu bezpłatnych badań i konsultacji. W tym dniu, do dyspozycji gości byli lekarze specjaliści, pielęgniarki, rehabilitanci, dietetycy.
Podczas wydarzenia umożliwiono skorzystanie łącznie z ponad 500 różnych badań i konsultacji m.in.: badania ciśnienia, poziomu cukru we krwi, badania EKG, badania słuchu i wzroku, dopplera kończyn, konsultacji lekarskich, fizjoterapeutycznych, dietetycznych. Przed budynkiem sanatorium zaparkował mammobus, w którym można było zrobić mammografię, a także osteobus oferujący przesiewowe badanie densytometryczne w kierunku wykrycia osteoporozy. Każdy zainteresowany mógł też wziąć udział w panelach wykładowych.
W spotkaniu udział wzięli goście przebywający na pobytach sanatoryjnych w Ustroniu, w tym słuchacze Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Bydgoszczy oraz Stowarzyszenie Seniorów “Barwy Jesieni” we Włoszczowie, mieszkańcy Ustronia i okolic oraz przedstawiciele organizacji senioralnych ze śląska, m.in. Cieszyna, Skoczowa, Rybnika, Wodzisławia Śląskiego i Kęt.
Celem inicjatywy było podkreślenie znaczenia profilaktyki i promocji zdrowia, a także propagowanie zdrowego stylu życia i działań prozdrowotnych. Mimo iż tematyka skierowana była głównie do osób starszych, nie zapomniano o najmłodszych. W ramach wydarzenia, już wiosną został ogłoszony konkurs plastyczny dla uczniów szkół podstawowych z Ustronia pn. „Zdrowy senior”, a podczas uroczystego otwarcia „Dnia dla zdrowia”, zwycięzcom konkursu wręczone zostały nagrody rzeczowe.
Część wykładową zainaugurował lek. med. Krzysztof Błecha z Centrum Ziołolecznictwa prelekcją „Fitoterapia jako alternatywna metoda leczenia i profilaktyki seniorów”. Centrum Ziołolecznictwa od kilku lat współpracuje z Sanatorium Ustroń, które oferuje pobyty sanatoryjne m.in. z kuracją ziołową, a także w ramach wspólnego projektu edukuje Seniorów ze śląskich i małopolskich UTW. Kolejny prelegent z Uzdrowiska Krynica-Żegiestów przedstawił zdrowotne właściwości mineralnych wód leczniczych. Następny wykład objął zagadnienia związane z profilaktyką i metodą postępowania w bólach kręgosłupa. Kolejnym prelegentem był prof. dr hab. Jan Ślężyński z Katedry Teorii Metodyki Wychowania Fizycznego AWF Katowice. Wykład pt.: „Jak zdrowo i mądrze żyć? Długowieczność w dobrym, europejskim stylu” Profesor Ślężyński poparł własnym przykładem człowieka legendy, który mając świadomość znaczenia aktywności ruchowej w życiu współczesnego człowieka ustawicznie dba o własną sprawność i kondycję fizyczną.
Przez cały dzień czynne były również stoiska informacyjne gdzie można było uzyskać informacje na temat populacyjnych Programów Wczesnego Wykrywania Raka Piersi oraz Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy, porad kosmetycznych, spróbować wody wykorzystywanej w Krenoterapii, czy produktów ziołowych Centrum Ziołolecznictwa. Zakończeniem i jednocześnie podgumowaniem „Dnia dla Zdrowia” była prezentacja poprowadzona przez psychologa pod tytułem „Senior w oczach osób młodych, jak pozostać aktywnym umysłowo i społecznie”. Podczas spotkania można było wyrobić sobie bezpłatną kartę „Uzdrowiskowa Karta Korzyści” pozwalająca na tańszy wypoczynek w Polskich miejscowościach uzdrowiskowych.
ZOBACZ TAKŻE