Zarówno proces pielęgnacji jak i makijaż cery kobiet dojrzałych wymaga specjalnej troski i ochrony. Dzieje się tak na skutek dojrzewania i zmian zachodzących w każdej warstwie skóry. Najważniejszym założeniem w procesie dbania o cerę kobiet w wieku senioralnym jest zaopatrzenie we wszelkie konieczne witaminy i minerały.

Witaminy w kosmetykach dla cery dojrzałej trzeba tak „zapakować”, by pokonały barierę naskórka i dotarły do głębszych jego warstw, pobudzając tam procesy naprawcze. Tę rolę transportera kosmetolodzy powierzyli liposomom – mikroskopijnym cząsteczkom tłuszczu, które przenoszą w głąb skóry umieszczone w nich inne substancje. W liposomy „pakuje” się głównie witaminy A, C i E. Razem tworzą silny zestaw antyrodnikowy.

Przyjrzyjmy się jakie działanie ukryte jest w obecności poszczególnych rodzajów witamin:

  • witamina A reguluje  m.in. rogowacenie naskórka – pogrubia jego głębszą, żywą warstwę i przyśpiesza złuszczanie martwej warstwy zewnętrznej, rozjaśnia przebarwienia w naskórku, pobudza aktywność fibroblastów i produkcję kwasu hialuronowego.
  • witamina C intensywnie pobudza syntezę kolagenu i elastyny, zwiększa też elastyczność ścian naczynek włosowatych, działa lekko złuszczająco i rozjaśnia przebarwienia;
  • witamina E poprawia nawilżenie skóry, zwiększa elastyczność tkanki łącznej, wygładza, ujędrnia i natłuszcza;
  • witamina B9 (czyli kwas foliowy) – to składnik o silnym działaniu regenerującym i przeciwzmarszczkowym.

 Sprawdź już dzisiaj najtańsze kosmetyki

Fitohormony w kosmetykach dla kobiet dojrzałych

Ponieważ to spadek poziomu hormonów przyśpiesza procesy degeneracyjne w skórze, stąd wziął się pomysł, by kosmetyki dla dojrzałych kobiet wzbogacić o hormony roślinne, tzw. fitohormony. Budową przypominają ludzkie, ale działają tylko miejscowo, co pozwala uchronić organizm przed rozregulowaniem hormonalnym. Fitohormony aplikowane na skórę opóźniają proces jej starzenia, działają kojąco, przeciwzapalnie i antyutleniająco, zapobiegając uszkodzeniu błon komórkowych. Ponadto pobudzają odnowę komórek, zwiększają ich zdolność do przyswajania substancji biologicznie aktywnych, sprzyjają usuwaniu toksyn, stymulują także produkcję kwasu hialuronowego. Pod ich wpływem poszerzają się naczynia krwionośne a skóra staje się lepiej ukrwiona i odżywiona.

Przeciwutleniacze w kremach do cery dojrzałej

Nie tylko wyłapują i unieszkodliwiają niszczące wolne rodniki, ale także ograniczają procesy oksydacyjne białek i lipidów oraz regenerują błony komórkowe. W tej roli doskonale spełnia się nie tylko trio witamin – A, C i E, ale także koenzym Q10, kwas liponowy i polifenole, które mają jeszcze dodatkowe właściwości. I tak – koenzym Q10 m.in. wspiera produkcję energii w mitochondriach komórek, kwas liponowy bierze udział w tworzeniu kwasów nukleinowych i wspiera produkcję witaminy C, niezbędnej w powstawaniu włókien kolagenowych, a polifenole mają działanie przeciwzapalne.

Minerały w kosmetykach pobudzają komórki do życia

Dla skóry, która potrzebuje silnego wsparcia, szczególnie cenne pierwiastki to wapń i magnez. Wapń intensywnie regeneruje i zagęszcza naskórek, umacnia spoistość komórek, zapobiega wiotczeniu poprzez wzmocnienie tkanki podskórnej, przeciwdziała wysuszeniu oraz nadmiernemu uwrażliwieniu skóry. Natomiast magnez jest pierwiastkiem energii – aktywuje ponad 300 enzymów komórkowych, bierze udział w przemianie węglowodanów i tłuszczów, pobudza komórki skóry do życia, stymulując ich wzrost.

Autor: Emilia Glugla, ekspert ds. relacji społecznych serwisu www.zdrowy-senior.org

szlachetnezdrowie.bloog.pl

 Sprawdź już dzisiaj najtańsze kosmetyki

.