Wrastający paznokieć (łac. unguis incarnatus, gr. onychocryptosis) jest częstą dolegliwością u osób starszych. Najczęściej w wyniku wieloletniego nieprawidłowego skracania paznokci – zaokrąglania bocznych brzegów paznokci lub ich klinowatego wycinania, dochodzi u seniorów do nadmiernego wysklepienia płytki paznokcia, co powoduje, że brzegi boczne paznokcia zaczynają się wbijać w wały boczne paznokci.

Inne przyczyny wrastania paznokci to noszenie niewygodnego obuwia, nadwaga, cukrzyca, przewlekła niewydolność żylna. Problem pogłębia większa grubość i zmniejszona elastyczność płytki paznokcia u osób starszych. Zwykle problem wrastających paznokci dotyczy paluchów, ale zdarza się, że dolegliwość dotyka także paznokci pozostałych palców stóp.

Chorzy próbują złagodzić dolegliwości najczęściej poprzez wycinanie brzegów bocznych paznokcia. Postępowanie takie przynosi ulgę ale niestety krótkotrwałą, gdyż wycinanie paznokcia nasila jego zwijanie się i wrzynanie się w tkanki otaczające. Prowadzi to do rozwoju stanu zapalnego i nasilenia dolegliwości bólowych. Zwijający się paznokieć nierzadko powoduje przerwanie ciągłości naskórka w obrębie wałów paznokcia co prowadzi do infekcji.

Na szczęście wrastające paznokcie można skutecznie leczyć nie tylko metodami chirurgicznymi ale również zachowawczo w gabinetach podologicznych. W leczeniu wykorzystywane są klamry ortonyksyjne, które umożliwiają delikatne uniesienie wrzynającego się w wały paznokcia.

Dzięki założeniu na paznokieć klamry i skorygowaniu jego położenia względem wałów, w krótkim czasie dochodzi do zniesienia dolegliwości bólowych i wygojenia stanu zapalnego. W zależności od stadium zaawansowania choroby oraz czynników, takich jak grubość płytki paznokciowej, stopień wysklepienia lub zwinięcia poprzecznego paznokcia, stosowane są klamry metalowe lub klamry z tworzywa sztucznego.

Klamry metalowe mają postać odpowiednio wyprofilowanych drutów, które formuje się indywidualnie przy każdorazowej aplikacji, albo postać paska, który jest przyklejany do płytki paznokciowej od jednego brzegu bocznego do drugiego. Klamry wykonane z tworzywa sztucznego mają także postać paska o określonej długości i w ten sam sposób jak klamry metalowe są przyklejane do płytki paznokciowej.

Wrastające paznokcie można też korygować za pomocą innych metod np. kostki Arkady. Zabieg ten polega na delikatnym uniesieniu krawędzi bocznych paznokcia, w miejscu ich wrastania i utwardzeniu płytki w skorygowanym położeniu za pomocą specjalistycznej masy.

Najmniej inwazyjną metodą podologiczną, którą można stosować we wszystkich stadiach choroby jest separowanie wrastającego paznokcia od wałów bocznych za pomocą małych tamponików wykonanych z kompresu włókninowego. Inną metodą umożliwiającą odbarczenia wału bocznego i odwiedzenia go od brzegu bocznego paznokcia jest założenie na krawędzie boczne paznokcia specjalistycznych rurek ochronnych.

Wyleczenie wrastającego paznokcia, nie gwarantuje niestety, że dolegliwość nie powróci w przyszłości. Bardzo istotna jest profilaktyka, polegająca na prawidłowym skracaniu paznokci – na prosto i noszeniu wygodnego obuwia z dobrze wyprofilowanymi szerokimi noskami.

Autor: dr n. med. Katarzyna Adamczyk, www.pedimedica.pl

Podolog, nauczyciel akademicki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach przedmiotów kosmetologia pielęgnacyjna, upiększająca, lecznicza, kosmetologia z elementami podologii, asystent w Zakładzie Kosmetologii Katedry Kosmetologii. Właścicielka gabinetu podologicznego PediMedica w Ustroniu. Ekspert serwisu www.zdrowy-senior.org