Wypadanie włosów to norma?

Oczywiście! Każdego dnia tracimy ich całkiem sporo. Jak podają różne źródła: od 70 do 100 włosów dziennie. Do pewnego momentu oczywiście włosy odrastają i regenerują się, natomiast w podeszłym wieku (u każdego ta granica przebiega inaczej) włosy po prostu zaczynają wypadać. To powszechna przypadłość i naturalny proces. Dobrze więc z jednej strony uruchomić te zasoby, które pomogą nam zaakceptować rzeczywistość, z drugiej zaś, podejść do tematu pielęgnacji.
O tym będzie tekst. Zanim jednak przejdziemy do możliwości wsparcia, zastanówmy się nad przebiegiem procesu łysienia. O ile mi wiadomo, nie każdy Senior łysieje. Kiedy więc możemy się niepokoić?

Łysienie – co to takiego?
O nadmiernym wypadaniu włosów mówimy wtedy, gdy ich dzienna utrata wynosi więcej niż 100 i utrzymuje się przez kilka tygodni. Problem ten często dotyka kobiet po 50-tce, które wkroczyły w okres menopauzalny. Na skutek drastycznego spadku poziomu progesteronu i estrogenów następuje znaczne osłabienie kondycji włosów. Kosmyki stają się siwe, matowe i wypadają. Dla kobiet może być to doświadczenie wyjątkowo trudne i wymagające. Wiadomo, że włosy stanowią nieodzowny element pozytywnego obrazu siebie, wyraz kobiecości. Co zatem powoduje ich utratę?

Dlaczego wypadają?
Wypadanie włosów często jest efektem:
• Nieodpowiedniej diety (deficyt kaloryczny, niedobór białka),
• Przyjmowania niektórych leków,
• Przebytej choroby,
• Palenia papierosów,
• Stresu.
Według badań wypadanie włosów po 50-tce dotyczy ok. 40% kobiet i ok. 80% mężczyzn. Najczęstszym typem łysienia jest łysienie androgenowe (androgenetyczne). Dotyczy zarówno seniorów, jak i seniorki. Pod wpływem androgenów (hormonów androgenowych:  androstendion, dehydroepiandrostendion – DHEA, dihydrotestosteron – DHT oraz testosteron) następuje miniaturyzacja mieszków włosowych, co powoduje nadmierne wypadanie włosów. U mężczyzn objawia się to na czole w postaci charakterystycznych zakoli oraz na szczycie głowy, co z kolei określa się jako tzw. tonsura. U kobiet włosy przerzedzają się po całości, przez co fryzura znacznie traci na objętości. Powstaje efekt tzw. choinki.

Jak więc pomóc wypadającym włosom?
Pamiętajmy, że wiek wpływa na to, że nasze włosy ulegają osłabieniu. Nie jesteśmy w stanie całkowicie powstrzymać tego procesu. Chcąc zachować je w jak najlepszej kondycji, warto zwrócić uwagę na to, jak obchodzimy się z nimi na co dzień, np. podczas mycia oraz stosować odpowiednie kosmetyki na wzmocnienie włosów i wzmacniać je także od wewnątrz.
Aby zahamować proces wypadania włosów, osoby starsze powinny zadbać o odpowiednią suplementację i dietę, która powinna być zbilansowana zarówno pod względem energetyczności, jak i jakości składników pokarmowych.

Jakie składniki diety są istotne dla naszych włosów?
• Należy dostarczać organizmowi witaminy B6 i B12, które wspomagają syntezę aminokwasów (L-cysteiny i L-metioniny) biorących udział w procesie syntezy keratyny, głównego budulca włosa.
• Codzienna suplementacja powinna obejmować tłuszcz z wątroby świeżych ryb. Tran na wypadanie włosów sprawdza się doskonale!
• W diecie warto uwzględnić produkty pełnowartościowe, warzywa i owoce, bogate w witaminy i minerały (selen i cynk), które są niezbędne włosom do ich regeneracji.

Najprostsza pielęgnacja każdego dnia:
Seniorzy podczas codziennej pielęgnacji nie powinni zapominać o podstawowych zasadach mycia włosów.
• Zwykły szampon zastąp na taki, którego działanie skupia się na hamowaniu wypadania włosów,
• Nie wysuszaj włosów gorącą wodą.
• Pamiętaj o dokładnym, a nawet przesadnym spłukaniu piany.
• Po każdym myciu nałóż odżywkę. Na wypadanie włosów doskonale sprawdzają się te z dodatkiem propolisu.
Najlepiej pozostaw włosy do całkowitego, samodzielnego wyschnięcia, ogranicz stosowanie suszarki, lokówki i prostownicy. Jeśli musisz, wysusz włosy zimnym strumieniem powietrza. Do czesania najlepiej używaj grzebienia o rzadkich zębach. Nie upinaj włosów zbyt ciasno w kucyk czy kok, ponieważ to może je dodatkowo osłabić. Regularnie podcinaj końcówki.
Po prostu bądźmy dla siebie, dla naszych włosów delikatni.

Redakcja