W trakcie sezonu jesienno-zimowego organizm osób starszych narażony jest na oddziaływanie wielu niekorzystnych czynników zewnętrznych. Jednym z największych zagrożeń są wysokie amplitudy temperatur, co w znaczny sposób odczuwają seniorzy zmagający się z problemami ciśnieniowymi lub chorujący na astmę. Szczególnie ważnym podczas zimy jest zapewnienie organizmowi seniora odpowiedniego wsparcia. Mamy tu na myśli zarówno określone witaminy jak i codzienne nawyki. Poniżej przedstawiamy najważniejsze elementy o których należy pamiętać w trakcie chłodnych okresów.

Ciepłe ubranie
W chłodne okresy musimy zadbać o odpowiedni strój. Szczególnie dotyczy to osób starszych, które odczuwają zimno dużo bardziej dotkliwie, niż osoby młode. Puchowa, ocieplana kurtka, czapka i rękawiczki to zatem podstawa ubioru. Zmiany temperatur sprzyjają rozwojowi wirusów i przeziębieniom, dlatego należy ubierać seniora „na cebulkę”. Warto też pomyśleć o nawilżaczach powietrza, gdyż wysokie temperatury w pomieszczeniach wpływają niekorzystnie na drogi oddechowe.

Dieta ogrzewająca organizm
Podstawą menu seniora powinny być rozgrzewające dania, bazujące głównie warzywach oraz na bogatych w składniki mineralne kaszach, pełnoziarnistych płatkach oraz zupach na mięsnym wywarze. Istotne jest także częste przyjmowanie ciepłych płynów np. herbaty z cytryną i miodem lub kompotu. Przygotowując posiłki dla seniora wykorzystujmy również cynamon, imbir i kardamon stanowiące naturalne antidotum na przeziębienie.

Odpowiednia ilość snu
Badania wykazują, że wypoczęty organizm jest bardziej odporny na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Zadbajmy więc o seniora, by przesypiał (zarówno w nocy jak i w ciągu dnia) zalecaną liczbę godzin. Szczególną uwagę w tym przypadku należy zwrócić zwłaszcza na osoby starsze zmagające się z problemem bezsenności.

Witamina A
To jedna z najpopularniejszych i najłatwiej dostępnych witamin. Znajdziemy ją w marchewce, szpinaku, pomidorach, brokułach oraz czerwonej papryce. Witamina ta wpływa doskonale na witalność skóry (co jest istotne dla osób starszych zmagających się z pękaniem skóry w chłodne dni), zapobiega powstawaniu plam i przebarwień.

Witamina C
Nie od dziś wiadomo, że witamina ta wpływa bardzo dobrze na zwiększanie naszej odporności. Znajdziemy ją m.in. w: papryce, czarnej porzeczce, szpinaku, brukselce, kalafiorze i cytrusach. Witamina C zwalcza stany zapalne skóry i przyspiesza gojenie się ran. Bardzo ważne jest regularne dostarczanie do organizmu witaminy C szczególnie w okresie zimowym, kiedy skóra jest poszarzała i zmęczona. Dzięki obecności tej witaminy w diecie stanie się ona promienna, nawilżona i wygładzona.