Modzele i nagniotki (odciski) to objawy nadmiernego rogowacenia naskórka. Zmiany te dają najwięcej dolegliwości jesienią i zimą, gdy jesteśmy zmuszeni nosić ciężkie, pełne obuwie.

Modzele to płaskie, powierzchowne, rozległe ogniska nadmiernego rogowacenia naskórka wyraźnie odgraniczone od zdrowej skóry. Zrogowacenia te powstają najczęściej na podeszwach stóp w okolicy głów kości śródstopia. Zmiany mają zwykle kształt kolisty lub owalny.

 

Nagniotki są natomiast strukturami przypominającymi kształtem pinezkę – pod powierzchowną blaszką znajduje się twardy rdzeń, który wnika głęboko w żywą tkankę powodując ucisk na nerw i silne dolegliwości bólowe. Odciski powstają najczęściej na grzbietach i częściach bocznych palców w okolicach stawów oraz na podeszwach stóp.

Przyczyną powstawania opisanych zmian jest mechaniczne drażnienie skóry wynikające z długotrwałego, systematycznego ucisku i tarcia w określonym miejscu przez obuwie. Powstawaniu zrogowaceń sprzyjają deformacje stóp, obecność blizn i ciał obcych a także choroby np. cukrzyca, choroby reumatyczne.

Modzele i nagniotki trudno usunąć w domu za pomocą tarek, pumeksu lub preparatów złuszczających. Zmiany te efektywnie i bezboleśnie można natomiast usunąć w gabinetach podologicznych za pomocą specjalistycznych narzędzi rotacyjnych.

Postępowanie podologiczne obejmuje dodatkowo zaopatrzenie pacjenta w specjalistyczne preparaty zmiękczające naskórek i odciążające ortezy. Efektywna profilaktyka wymaga także indywidualnego doboru dla pacjenta wkładek ortopedycznych i wygodnego obuwia.

Zachęcam Państwa do korzystania z usług gabinetów podologicznych w celu usuwania modzeli i nagniotków.

Autor: dr n. med. Katarzyna Adamczyk, ekspert serwisu zdrowy-senior.org

dr n. med. Katarzyna Adamczyk – podolog, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i Krakowskiej Szkoły Wyższej Promocji Zdrowia. Zajmuje się pielęgnacją stóp osób zdrowych oraz chorych, w szczególności diabetyków, osób z chorobami reumatycznymi, przewlekłą niewydolnością żylną, z obrzękami limfatycznymi, niedokrwieniem i zaburzeniami układu nerwowego.  Właścicielka prywatnego gabinetu podologicznego www.pedimedica.pl