Bez kategorii, Zdrowie seniora
Gdy w stawie strzyka

Kiedy ruch sprawia ból i dyskomfort, należy natychmiast zareagować. Skąd biorą się następujące symptomy? Jak dbać o swoje ciało, tak aby mięśnie i stawy spełniały swoje funkcje? Z Kierowniczką Kliniki dr hab. n. med. Krystyną Księżopolską-Orłowską, prof. nadzw. NIGRiR rozmawiała Kinga Kubel Warsaw Press.
Jak wynika z badań TNS Polska aż 59% polskich seniorów uskarża się na codzienny ból stawów i mięśni. Nasila się on szczególnie jesienią, zimą i wczesną wiosną. Jakie są jego główne przyczyny?
U osób starszych występuje najczęściej ból przewlekły, czyli trwający ponad 6 tygodni. Ze względu na przyczynę wyróżniamy jego trzy rodzaje: receptorowy, psychogenny i neuropatyczny.
W przypadku bólu receptorowego bezpośrednio drażnione są zakończenia nerwowe, które przewodzą ból do centralnego układu nerwowego. Ból neuropatyczny, czyli wywodzący się z samego układu nerwowego. Ból psychogenny wynikający z charakterystycznego dla seniorów obniżenia nastroju lub stanów depresyjnych.
Zwykle u osób starszych występuje połączenie tych trzech typów bólu.
Dużym wyzwaniem dla lekarzy jest także to, że seniorzy często cierpią na kilka chorób przewlekłych jednocześnie – mówimy w takich przypadkach o zjawisku wielochorobowości. Utrudnia to znalezienie źródła bólu i jego leczenie.
W procesie starzenia dochodzi również do zaniku funkcji pewnych narządów, na przykład produkujących hormony, co przenosi się ściśle na narząd ruchu. Przykładowo u kobiet przechodzących menopauzę zanika produkcja estrogenów, a to z kolei powoduje rozluźnienie tkanki łącznej – swoją elastyczność tracą wówczas więzadła i powięzie, przez co dochodzi do przeciążeń w obrębie narządu ruchu, co skutkuje bólem.
Sposób leczenia bólu mięśniowo–stawowego zależy od jego przyczyny. Jak zatem złagodzić bóle mięśni i stawów?
Procesu starzenia nie możemy niestety zahamować, ale można poprawić jakość swojego życia w późniejszym wieku. Dbanie o siebie daje nam szansę na zachowanie samodzielności i sprawności do późnej starości, ograniczy także w istotnym stopniu dolegliwości bólowe.
Bardzo ważne jest zachowanie aktywności ruchowej, która pozytywnie wpływa na układ krążeniowo-oddechowy i spowalnia zanik mięśni. We wszystkim jednak należy zachować zdrowy rozsądek: ćwiczenia powinny być dobrane do potrzeb i upodobań pacjenta oraz dawkowane indywidualnie. Pacjenci czasami pytają od kiedy należy zacząć zapobiegać różnym skutkom procesu starzenia się, między innymi dolegliwościom bólowym. Odpowiedź na to pytanie brzmi: od dzieciństwa. Jeśli przez całe życie będziemy dbali o ogólną kondycję, w proces starzenia wystartujemy z wyższego pułapu. Oczywiście aktywność fizyczna jest szczególnie istotna w okresie przejściowym, od około 50. roku życia do późnej starości.
Można w niektórych sytuacjach wspomagać działanie przeciwbólowe środkami farmaceutycznymi. Na rynku dostępne są tabletki i maści, którymi pacjent może łagodzić ból. Zalecam tu jednak dużą ostrożność – długotrwałe przyjmowanie leków przeciwbólowych nie pozostaje obojętne dla organizmu. Jeśli senior cierpi na ból przewlekły, trwający ponad sześć tygodni, warto skonsultować się z lekarzem, na przykład pierwszego kontaktu, geriatrą lub reumatologiem.
Ważna jest też rehabilitacja. Zapewni odpowiednio dobrane dla pacjenta ćwiczenia, ale ponadto nauczy go funkcjonować z ograniczeniami, które przychodzą razem ze starością i pogorszeniem sprawności ruchowej. Wskazówki dotyczące radzenia sobie z prostymi czynnościami – korzystaniem z łazienki, poruszaniem się, przygotowywaniem posiłków – mogą w znaczący sposób zmniejszyć ból.
Nie powinniśmy również lekceważyć roli psychoterapii. Często pacjenci mają problem z zaakceptowaniem faktu, że się starzeją i ich funkcjonowanie jest coraz trudniejsze. Psycholog dysponuje narzędziami i technikami, które mogą pomóc zapanować nad bólem i zmniejszyć jego wpływ na codzienne życie.
Lepiej zapobiegać niż leczyć. Jaka jest zatem recepta na sprawne stawy?
Codzienna i odpowiednio dobrana aktywność ruchowa, zdrowa dieta, dbanie o ogólną kondycję, także umysłową. Zachowaniu sprawnych stawów nie sprzyja oczywiście nadwaga. Diety odchudzające trzeba jednak stosować w konsultacji z dietetykiem, tak by organizm nie został pozbawiony ważnych dla niego składników, choćby wapnia, witaminy D czy białka, szczególnie istotnych dla narządu ruchu.
Czy można uniknąć zachorowania na Reumatoidalne Zapalenie Stawów i spowolnić proces ich zwyrodnienia?
Nikt niestety jeszcze takiego sposobu nie znalazł. Istnieje szereg czynników inicjujących wyzwolenie choroby u osób ze skłonnościami genetycznymi: ciężkie infekcje, nagłe zachwiania hormonalne związane np. z porodem, menopauzą czy andropauzą.
Można natomiast spowolnić przebieg choroby, nie dopuścić do deformacji narządu ruchu i zapanować nad bólem.
Źródło: http://seniorzy.warsawpress.com/
ZOBACZ TAKŻE
- Nowy Rok – Nowa, nowy ja? O postanowieniach i celach na najbliższe 12 miesięcy
- Jem mało, a tyję… Czyli o diecie w okresie menopauzy
- Sprzyja jej spadek odporności i chłód. Jak walczyć z opryszczką wargową?
- AMYLOIDOZA TRANSTYRETYNOWA (ATTR)
- Pacjenci z przewlekłą chorobą nerek z szansą na lepsze leczenie
- Włókniak jamy ustnej – czy może być groźny?
- Deklaracje Ministerstwa nie mają odzwierciedlenia w projekcie nowego wykazu listy refundacyjnej
- Cukrzyca? Damy radę!
- Cała Polska ćwiczy oddech – Trenuj z nami już dziś!
- Eksperci alarmują – Seniorom grozi widmo nieleczonych chorób
- Alergia w czasach koronawirusa
- Dbamy o oczy, ale za okulary płacimy dużo. Nowy raport o wzroku Polaków
- Dieta bezglutenowa dla aktywnych
- Akcja „Środa z profilaktyką” powraca! Startujemy w najbliższą środę, 3 czerwca z tematem „Profilaktyka nowotworowa – higiena stylu życia”
- Zamiast kawy :)
- Ważna informacja lekarska!
- Jak uchronić się przed koronawirusem – reportaż z Chin
- Jak zapobiegać niedoborom witamin?
- Jak chronić zdrowie najstarszych? Podpowiadamy w Światowym Dniu Chorego (11.02)
- Serce nie lubi soli
- Nie cukrz! Warto obejrzeć… Kampania NFZ
- Spotkanie z cyklu „Profilaktyka NFZ – raporty o zdrowiu”.
- Szczyt sezonu zachorowań na grypę przed nami – to ostatni moment na szczepienie
- Amputacja kończyny górnej – przyczyny, ból fantomowy, fizjoterapia
- PACJENCI Z PRZEWLEKŁĄ CHOROBĄ NEREK MOGĄ UNIKĄĆ PRZEDWCZESNEJ DIALIZY
- Jesienią i zimą zadbaj o wzrok
- SUPER CIAŁO, CZYLI JAK ZACHOWAĆ SPRAWNOŚĆ PO 60-TCE? BEZPŁATNE WYKŁAD I WARSZTATY
- Spadek testosteronu… Jak pomóc w trudnych chwilach?
- Sylwester pod gwiazdami w Busku-Zdroju
- Profilaktyczne działania przeciw nowotworom prostaty