Uroda i moda
Manicure – paznokcie
Do czynników niekorzystnie wpływających na stan paznokci zalicza się także:
– wykonywanie prac domowych bez ochronnych rękawiczek (zmywanie)
– źle wykonywany manicure
– skłonności dziedziczne (np. w przypadku bielactwa)
– częste choroby osłabiające cały organizm
Pielęgnacja paznokci
Podstawą pielęgnacji paznokci jest umiejętne wykonywanie manicure, użycie zbyt ostrych lub zbyt tępych przyrządów może uszkodzić płytkę paznokciową oraz skaleczyć otaczające ją skórki.
Specjaliści doradzają rezygnację z metalowych cążek na rzecz drewnianych patyczków do usuwania skórek, w walce ze skórkami pomocne są też kremy o działaniu zmiękczającym. Wśród kosmetyków znajdujących się w naszej kosmetyczce nie powinno zabraknąć odżywki do paznokci i bazy nakładanej pod kolorowy lakier. Odżywka wzmacnia paznokcie, baza natomiast zapobiega powstawaniu przebarwień.
Kondycję paznokci mogą oczywiście poprawić wizyty w gabinecie kosmetycznym, bardzo ważne jest jednak i to jak traktujemy nasze dłonie na co dzień. Czy pamiętamy o natłuszczaniu dłoni po umyciu, czy zakładamy ochronne rękawiczki zmywając?
Choroby paznokci
Na stan paznokci niebagatelny wpływ ma ogólna kondycja organizmu, białe plamki na płytce paznokciowej świadczą zwykle o niedoborze wapnia. Cienkie i łamliwe paznokcie to następstwo niedoborów witaminy A i D. U osób nadużywających alkoholu często zmienia się kształt paznokcia. Wklęsłość płytki, pojawiające się na niej bruzdy mogą też świadczyć o chorobach układu pokarmowego lub niedobrze żelaza. U osób mających problemy z krążeniem krwi paznokcie są często niemal przezroczyste.
Zmieniony kolor płytki paznokciowej może świadczyć o infekcji bakteryjnej lub być konsekwencją doznanego urazu. Niepokój wzbudzić powinny czarne prążki pojawiające się na paznokciu – mogą one świadczyć o chorobie nowotworowej.
Jedną z powszechniejszych chorób jest grzybica paznokci, objawia się ona rozdwajaniem płytki paznokciowej, która staje się grubsza i lekko żółtawa. Grzybice stanowią niemal połowę wszystkich chorób paznokci.
Na stan paznokci wpływają także przyjmowane leki, stosowanie antybiotyków, środków cytostatycznych, retinoidów może spowodować przebarwienie płytki i oddzielania się paznokci.
Długo trwające choroby, doznane urazy oraz działanie niektórych leków mogą spowodować częściową utratę paznokcia.
Dolegliwości dotyczącą także paznokci dłoni (choć rzadziej niż w przypadku stóp) jest wrastanie paznokci, jego przyczyną jest zwykle źle wykonany manicure.
Profilaktyka
Podstawą profilaktyki jest odpowiednia dieta, powinna być ona bogata w mleko i jego przetwory, w ten sposób dostarczymy do organizmu wpań. Żelazo znajdziemy natomiast w natce pietruszki lub wątrobie, krzemu dostraczą swieże warzywa, magnez znajdziemy w kakao, czekoladzie, migdałach, znakomitym źródłem cynku są buraki i kapusta.
Bardzo ważne jest to, aby nie bagatalelizować niepokojących sygnałów. W zdiagnozowaniu chorób płytki paznokciowej pomóc mogą badania laboratoryjne, np. mikroskopowe badanie opiłków paznokcia.
Źródło: www.uroda.senior.pl
ZOBACZ TAKŻE