Ciepłe dni zachęcają do wyjścia z domu. Świetnym pomysłem na spędzenie miłego popołudnia z najbliższymi osobami jest wspólna wycieczka rowerowa. Rower jest dobry na wszystko, bo wspaniale wpływa na nasze samopoczucie oraz usprawnia ciało.

Rower jest wspaniałym jednośladem dla osób w każdym wieku. Przynosi wiele korzyści dla duszy i ciała. W miastach powstają coraz to nowe ścieżki rowerowe, gdzie między innymi możemy podziwiać nieznane nam okolice danej gminy, a jednocześnie nie musimy obawiać się wzmożonego ruchu czy też skomplikowanych przepisów ruchu drogowego. Rowerem możemy dojechać wszędzie tam, gdzie nie możemy dotrzeć samochodem. Nie ma tu przed nami ograniczeń, wąskimi ścieżkami możemy wjechać w las, czy też objechać jezioro, czy jechać wzdłuż rzeki, wtapiając się w szum wodospadu.

Zanim jednak wyruszymy w trasę powinniśmy się dowiedzieć, jak się do tej wycieczki przygotować.

Samo zdrowie – wzrost produkcji hormonów szczęścia

Jazda na rowerze przynosi wiele korzyści dla stawów kolanowych, wzmacnia mięśnie nóg, grzbietu, a także brzucha. Przeciwdziała tworzeniu się zakrzepów. Wpływa również kojąco dla osób mających problemy cukrzycowe, z nadciśnieniem tętniczym lub borykającym się z nadwagą. Jest świetnym antidotum na stres, a dodatkowo wiejący wiatr we włosach doskonale odpręża i wycisza umysł. Należy pamiętać, aby na każdą wycieczkę rowerową zabrać ze sobą butelkę wody mineralnej.

Sprzęt dostosowany do wieku

Decydując się na rower, powinniśmy zwrócić uwagę na ramę, która powinna być niska, nie powinna stwarzać problemu podczas wsiadania i zsiadania z roweru. Odpowiednim tutaj może być rower typu holenderski.

Drugim czynnikiem decydującym o jakości jazdy jest siodełko. Powinno być tak wyprofilowane, aby podczas jazdy można było utrzymać prostą pozycję ciała. Jeśli mamy twarde, wąskie bądź czujemy, że się ześlizgujemy powinniśmy poszukać czegoś wygodniejszego.

Przed wyruszeniem w drogę należy sprawdzić, czy nasz rower jest sprawny. Musi posiadać oświetlenie przynajmniej jedno z przodu i z tyłu, odblaski na kołach, sprawne hamulce oraz dzwonek. Warto też pamiętać o kamizelce odblaskowej, dzięki której będziemy widoczni dla pozostałych uczestników drogowych.

Rower elektryczny

Świetną alternatywą dla seniorów może być się rower elektryczny, który wyglądem nie różni się od klasycznego. Tak samo posiada klasyczną ramę oraz siodełko. Rower elektryczny może być zasilany siła naszych nóg bądź też akumulatorem. To świetna alternatywa dla poruszania się po mieście samochodem. Z silnikiem można śmiało pokonywać strome podjazdy bądź duże odległości.
Wadą roweru elektrycznego jest waga. Silnik i akumulator ważą przynajmniej kilka kilogramów. Waga klasycznego roweru jest więc większa o przynajmniej 6 kg. Niektóre jednak modele potrafią ważyć nawet 40 kg. Pomimo tego seniorzy korzystają chętnie z tego osobliwego pojazdu.

Badania sondażowe pokazują, że wystarczy w ciągu tygodnia wybrać się dwa, trzy razy na przejażdżkę, by poczuć się lepiej oraz poprawić swoją sprawność fizyczną.

Nie ma na co czekać – tylko rower i w drogę z szumem wiatru.

Źródło: Redakcja serwisu Zdrowy-Senior.org