4 listopada rozpoczyna się jubileuszowa XXV edycja Festiwalu Ars Cameralis. W ciągu trzech tygodni na odbiorców czeka 38 kameralnych wydarzeń odbywających się w siedmiu miastach województwa śląskiego. W ich trakcie będzie można spotkać aż 64 artystów.

Tegoroczny motyw przewodni – „Zamknij oczy i zobacz” – jest cytatem z „Ulissesa” Jamesa Joyce’a.

Tydzień przed inauguracją festiwalu w Pałacu Schoena w Sosnowcu otwarto wystawę prac Rolanda Topora. To jedna z czterech wystaw w ramach XXV Festiwalu Ars Cameralis.

4 listopada o godz. 18.00 w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach czeka nas wernisaż zbiorowej wystawy „Rysa na powiece”, opowiadającej o problemie migracji i terroryzmu w dzisiejszej Europie. Bezpośrednim przyczynkiem do jej powstania były zamachy terrorystyczne w paryskim klubie Bataclan podczas koncertu zespołu Eagles of Death Metal. Wśród artystów, których dzieła zobaczymy na wystawie, znaleźli się m.in. Jean-Michel Alberola, Edmund Clark, Jean-Christophe Menu (rysownik zaprzyjaźniony z magazynem„Charlie Hebdo”), Krzysztof Wodiczko czy Zbigniew Libera.

Na otwarcie festiwalu 4 listopada swój pierwszy koncert w Polsce – i zarazem ostatni w Europie – da Richmond Fontaine. Zespół z Portland wraz z końcem bieżącej trasy kończy swoją działalność. Niewątpliwie największą gwiazdą tegorocznej odsłony Ars Cameralis będzie Julia Holter. Utalentowana songwriterka i multiinstrumentalistka zagra 8 listopada w sosnowieckiej Muzie. Gratką dla fanów muzycznych nieoczywistości będzie koncert Sturle Dagslanda (10 listopada w Domu Oświatowym BŚ). Norweski muzyk, sięgając do mrocznych tradycji skandynawskiego folku, tworzy muzykę, którą jeden z krytyków określił mianem dźwięków z klubu muzycznego dla kosmitów. Festiwal zakończy audiowizualne show Roberta Henke „Lumière II” 26 listopada w Teatrze Rozrywki w Chorzowie. Henke, występujący również jako dj i producent oraz współtwórca grupy Monolake, jest jednym z twórców oprogramowania Ableton Live. W swoim cyklu „Lumière” eksploruje związki muzyki i światła.

Tradycyjnie już Festiwalowi Ars Cameralis towarzyszyć będą Zderzenia Literackie. W listopadzie będzie można spotkać się m.in. z nowozelandzką zdobywczynią Nagrody Bookera Eleanor Catton, mistrzem zniuansowanych psychologicznie powieści Michelem Faberem czy amerykańską poetką Anną-Lynne Williams, znaną również jako piosenkarka występująca pod pseudonimem Lotte Kestner. Wyjątkowym gościem będzie Madame Nielsen – prowokacyjna artystka z Danii, która 13 listopada zaprosi zainteresowanych na muzyczno-literacki performance do swojego Salonu, urządzonego w byłej pracowni Andrzeja Urbanowicza w Katowicach. Madame Nielsen pojawi się również na spotkaniu prozaików i da koncert w Kinoteatrze Rialto.

Po raz pierwszy w historii Festiwalu można nabyć karnety uprawniające do wejścia na wszystkie wydarzenia odbywające się w jego ramach. Dostępne są w cenie 150 zł, wyłącznie w sieci Ticketportal. Bilety na poszczególne wydarzenia można kupić w sieciach Ticketportal, Ticketpro oraz Going.

Pełny program festiwalu znajduje się na fanpage’u i stronie wydarzenia na Facebooku, na cameralis.art.pl oraz na arscameralisfestiwal.pl, gdzie uruchomiony został również proces akredytacyjny dla dziennikarzy.

Źródło: www.slaskie.pl