7 września uroczyście otwarto Wrocławskie Dni Seniora, które potrwają w tym roku aż do 11 października. W programie znalazło się blisko 100 wydarzeń, odbywających się zarówno w przestrzeni miejskiej, jak i wirtualnej.

– Program wrocławskich Dni Seniora jest dopasowany do obecnej sytuacji, tak więc prosimy seniorów o wyrozumiałość. Zawsze stawiamy na pierwszym miejscu Ich zdrowie. Będziemy na bieżąco reagować, zależy nam bowiem na tym, żebyśmy w przyszłym roku mogli się spotkać i wspólnie świętować – podkreśla Robert Pawliszko, zastępca dyrektora WCRS.

Wśród licznych wydarzeń szczególnie polecamy spotkania ze specjalistami, konsultacje z ekspertami w zakresie profilaktyki zdrowia oraz liczne spotkania online. – Przygotowaliśmy dla seniorów wycieczki piesze i rowerowe, nordic walking, warsztaty prozdrowotne, bezpłatne badania. Zapraszamy na spotkania z dietetykiem, geriatrą, psychologiem, policją oraz na wiele wydarzeń kulturalnych organizowanych przez Scenę Kamienica, a także spacery z przewodnikami m.in. „Alternatywne Nadodrze”, „Wokół wrocławskiego Rynku”– poleca Kamila Polańska, koordynatorka Dni Seniora Wrocław 2020.

Wystawa plenerowa, spotkania z ekspertami
Warto wybrać się na plac Solny, gdzie do 30. września trwa wystawa plenerowa „Wrocław Miastem Kapeluszy”, dokumentująca 10 lat Marszu Kapeluszy – tradycji, która co roku otwierała Dni Seniora. Wrocławskie Centrum Seniora poleca też m.in. wycieczkę po Nadodrzu z Piotrem Łąckim, psychologiem i przewodnikiem turystycznym (1.10), wieczór klezmerski w Scenie Kamienica (4.10), spotkanie z ekspertami ZUS (6 i 13.10).
Przygotowano też wydarzenia online, m.in. Laboratorium Zabawek, czyli spotkania międzypokoleniowe, podczas których uczestnicy opowiadają historie rodzinne związane z zabawkami (wtorki, godz. 13.00), zajęcia taneczne (wtorki i czwartki, godz. 10.00), warsztaty mody i urody prowadzone przez stylistkę i wizażystkę (czwartki, godz. 13.30), zajęcia ze sztuki kabaretowej Jerzego Skoczylasa (poniedziałki, godz. 11.00).

Wśród licznych wydarzeń szczególnie polecamy Elementarz Cyfrowy w TV Echo. Projekt powstał z inicjatywy Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego-Wrocławskiego Centrum Seniora i realizowany jest w partnerstwie z lokalną telewizją Echo24.

Tematy programów:
01. Wprowadzenie i historia komputera
02. Pulpit i podstawy obsługi Windows 10
03. Bezpieczeństwo w internecie i przeglądarki
04. Surfowanie w sieci – wyszukiwarka Google
05. Ciąg dalszy surfowania w sieci
06. Poczta elektroniczna – zakładanie konta Gmail
07. Media społecznościowe i rejestracja na Facebooku
08. Przegląd możliwości Facebooka
09. Wprowadzenie do bankowości internetowej
10. Zakupy w sieci krok po kroku

Emisja 10 odcinków odbywa się w każdą środę o 18:45. Można je oglądać: w TV Echo 24 (program jest powtarzany w środy w TV Echo 24 w odstępie czasowym co 2,5 godz. od 19:30 do następnego dnia np. 20:45, 22:45 itd) oraz przez internet: www.echo24.tv/program/elementarz-cyfrowy-35. Po programie, w godz. 19:00-19:30, pod nr telefonu 502 286 773 na pytania telewidzów czeka ekspert IT Konrada Postawa.

A za nami…
7 września na Placu Wolności uroczyście otwarto Dni Seniora Wrocław 2020. Inaugurację rozpoczęła rewia parasoli i pokaz maseczek. W Narodowym Forum Muzyki przedstawiciele Wrocławskiej Rady Seniorów otrzymali symboliczny klucz do bram miasta z rąk Prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka.
Jak co roku uhonorowano 5 osób/instytucji, które w szczególny sposób promują inicjatywy związane z działaniami na rzecz seniorów. Byli to: Maria Zawartko, muzyk, ks. Tomasz Filinowicz, założyciel Fundacji FONIS, Grzegorz Tymoszyk, prezes Fundacji „Umbrella” i koordynator Wrocławskiego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych Sektor 3, Krystyna Ziętak, autorka niezliczonej ilości inicjatyw prosenioralnych oraz Jerzy Skoczylas, aktor i satyryk.

Certyfikaty Miejsc Przyjaznych Seniorom otrzymały restauracje biorące udział w projekcie „Danie dla Seniora” Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego, który zrodził się w okresie pandemii, by pomóc najbardziej potrzebującym, najstarszym mieszkańcom Wrocławia, a także wesprzeć w tym trudnym czasie wrocławskie restauracje. Certyfikaty otrzymało 5 punktów gastronomicznych, które wydały wspólnie blisko 1000 ciepłych, pełnowartościowych posiłków. Uhonorowano: Restaurację Pod Papugami, Restaurację Przystań i Marina, Restaurację Orbita, Restaurację Inndygo oraz Złotnickie Centrum Spotkań.

Na uroczystości obecni byli seniorzy, w tym liderzy organizacji senioralnych, klubów seniora, uniwersytetów trzeciego wieku, a także pracownicy Miejskiej Komendy Policji, Straży Miejskiej Wrocławia oraz MPK. Gorące podziękowania skierowano w stronę Andrzeja Kosendiaka, dyrektora NFM, za umożliwienie organizacji inauguracji wrocławskich Dni Seniora w przepięknej pięknej sali koncertowej.

Artystyczna maseczka i kreatywny parasol
Wyłoniono zwycięzców konkursów na artystycznie wykonaną maseczkę i najbardziej kreatywny parasol. Wśród wyróżnionych projektów znalazły się m.in.: maseczka uszyta z kapelusika z trzciny, wykonana haftem krzyżykowym, z żywych kwiatów, ekologiczno-recyklingowa. Równie pomysłowe okazały się ozdobione przez seniorów parasole – parasol z namalowanym ratuszem, złożony z maseczek, z kolorowymi krasnalami czy pomalowany farbami akrylowymi.

Uroczyste otwarcie Dni Seniora Wrocław 2020 uświetnił wyjątkowy koncert swingowo-jazzowy w wykonaniu: Magdaleny Zawartko, Artura Caturiana, Grzegorza Piaseckiego, Dominika Mąkosy i Łukasza Sobolaka, który poprowadziła Maria Zawartko.

Harmonogram wrocławskich Dni Seniora znajdziemy na stronie: www.seniorzy.wroclaw.pl/Program-Dni-Seniora-2020 oraz w siedzibie Wrocławskiego Centrum Seniora, przy pl. Dominikańskim 6, pn.-pt. 9:00-15:00.

źródło: i nformacja prasowa