Cały świat uczestniczył w ostatnich tygodniach w wydarzeniu smutnym i na skale światową. Odeszła Królowa Elżbieta II. Nieuchronnie mówi się o zakończeniu pewnej epoki . I jest w tym sporo racji, z pewnością wraz ze zmianą Króla zmieni się polityka Wielkiej Brytanii i obraz monarchii. Ostatnie tygodnie zdominowane były przez informacje dotyczące śmierci, pochówku i pogrzebu Królowej Elżbiety II.

Śledziliśmy sceny i szczegóły z życia pozostałych członków rodziny królewskiej. Pojawiły się filmy dokumentalne i wspomnieniowe, ukazujące postać nie tylko Królowej, ale i Księżnej Diany, która to stanowiła ikonę stylu i ucieleśnienie nieszczęśliwej miłości. Kiedy przetrwaliśmy już cały medialny szum, warto podjąć twórczą refleksje nad tym jakie cechy posiadała Elżbieta II, by z powodzeniem przez tyle lat pełnić swój urząd?

Królowa Elżbieta II, a więc Elżbieta Aleksandra Maria (1926-2022) była królową Wielkiej Brytanii, i innych państw Wspólnoty Narodów. przedstawicielką z dynastii Windsorów, koronowaną 2 czerwca 1953 roku. Była córką króla Jerzego VI i Elżbiety Bowes-Lyon. Mężem Królowej Elżbiety przez ponad 45 lat był książę Filip. Byli rodzicami czwórki dzieci: Karola, księcia Walii, króla Wielkiej Brytanii od 2022 roku. Anny (ur. 15 sierpnia 1950), księżniczki królewskiej, żony Marka Phillipsa, następnie Timothy’ego Laurence’a. Andrzeja (ur. 19 lutego 1960), księcia Yorku. Edwarda (ur. 10 marca 1964), hrabii Wesseksu.

To, co stanowiło ważną cechę jej charakteru, to niezłomność i odwaga. Królowa miała w zwyczaju podróżować bez dodatkowej eskorty, choć zdawała sobie sprawę, że jej życie jako głowy Państwa jest narażone na niebezpieczeństwo. Dbała o to, by nie wyrażać własnego zdania na tematy polityczne, ze względu na to, że sama sprawowała rządy konstytucyjne. Była kobietą niezwykle religijną, sprawowała bowiem funkcje zwierzchnika kościoła angielskiego. Pozostawała jednak otwarta na dialog z przedstawicielami innych religii i wyznań. Królowa Elżbieta cieszyła się ogromną sympatią poddanych.

Gdy chodzi o pasje: uwielbiała zwierzęta: szczególnie zaś konie i psy rasy Corgi. Zagrała w scenie filmu z legendarnym Jamesem Bondem, A także ugościła na królewskiej herbatce Misia Paddingtona.

Żegnamy Kobietę, która swoją charyzmą zmieniała rzeczywistość na przyjazną drugiemu człowiekowi.

Redakcja