W wieku 93 lat zmarła Irena Dziedzic. Była pierwszą niekwestionowaną gwiazdą telewizji. Była twórczynią pierwszego polskiego talk-show “Tele – Echo”.

Irena Dziedzic urodziła się Kołomyi. Uczyła się w żeńskiej szkole podstawowej – od drugiej klasy aż do wybuchu wojny mieszkając w internacie sióstr Felicjanek we Lwowie. W czasie okupacji Irena uczyła się w szkole średniej, ukraińskiej “dziesięciolatce”.

Maturę zdała już w Krakowie. 1946 roku rozpoczęła pracę w redakcji „Echa Krakowa” początkowo jako maszynistka, ale wkrótce już jako reporterka. Tam ją zauważono i zaproponowano prace w Warszawie w redakcji „Głosu Ludu”. Wkrótce upomniało się o nią radio, a później telewizja.

Zasłynęła ze swoich wywiadów w programie „Tele – Echo”. Ukazało się ponad 800 wydań tego popularnego programu. Irena Dziedzic z powodzeniem prowadziła również Festiwal w Sopocie. Wystąpiła także w kilku filmach. Zawsze była elegancka i perfekcyjnie przygotowana.

Zapraszamy Państwa do obejrzenia trochę żartobliwego filmu o niej zatytułowanego „Ona trzęsła telewizją”. Jego autorem jest znany filmowiec amator i senior Bohdan Kezik, laureat poznańskiego festiwalu filmowego „Wyścig Jaszczurów”.

Źródło: www.brawosenior.pl