Kieślowski, zanim osiągnął niewiarygodny sukces w Europie, tworzył w Polsce poruszające filmy dokumentalne.

Można wymieniać liczne tytuły, które przeszły do historii polskiego kina. Jednak do najważniejszych należy zaliczyć “Gadające głowy”.

Ten 14 minutowy film powstał w 1979 roku. Z pozoru jest skromny. Bohaterowie odpowiadają zaledwie na dwa pytania: Kim Ty jesteś? i “Czego byś chciał? Niezwykły pomysł Kieślowskiego polegał na tym, aby zadać te pytania osobom od praktycznie 1 roku życia do 100 lat. Dzięki temu zabiegowi mogliśmy poznać myślenie Polaków u schyłku epoki gierkowskiej – przedstawianej, jako propaganda sukcesu. Ale w tym wypadku sukcesem było to, że filmu nie zatrzymała cenzura. Można go było oglądać, jako tzw. dodatek przed filmami wyświetlanymi w kinie. W tamtych czasach określenie “gadające głowy” było pogardliwe.

Dotyczyło one ówczesnej telewizji, gdzie świat opisywano wypowiedziami ludzi, a nie obrazem. Ale Krzysztof Kieślowski zbuntował się wobec środowiska filmowców i powiedział: “Skoro ci ludzie mają coś do powiedzenia, to wysłuchajmy ich”. I tak powstał legendarny film, który chcemy Państwu przypomnieć!

Źródło: www.brawosenior.pl