Zdzisława Barbara Sośnicka Bajer (ur. 29 sierpnia 1945 w Kaliszu), pseudonim kompozytorski Barbara Bajer, piosenkarka, kompozytorka, dysponująca głosem mocnym, bo dwie i pół oktawy.

Edukację muzyczną odbyła w Kaliszu i Poznaniu. Zadebiutowała jako piosenkarka w 1963 roku na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze i na II Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie, zostając jego finalistką. Później zdobyła I nagrodę na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie. W roku 1965 wystąpiła na Studenckim Festiwalu Jazzowym Jazz nad Odrą we Wrocławiu, jako wokalistka Poznańskiego Kwartetu Jazzowego oraz na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. W czasie studiów muzycznych współpracowała ze Studenckim Teatrem Nurt w Poznaniu, zespołem Huberta Szymczyńskiego oraz grupami Tramp i Bizony. Karierę solową rozpoczęła w roku 1968. Trzy lata później tryumfowała na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie, gdzie zdobyła nagrodę publiczności i III nagrodę w konkursie za piosenkę „Dom, który mam”. W 1972 roku wzięła udział w kilku festiwalach zagranicznych: między innymi na MIDEM w Cannes. W latach 1974–1977 współpracowała jako wokalistka z formacją Ergo Band, zespołem Janusza Komana, a także własną grupą – Studio. Nawiązała również współpracę z Orkiestrą Polskiego Radia i Telewizji w Katowicach, działającą pod dyrekcją Poznaniaka – Jerzego Miliana, oraz z grupą Alex Band Aleksandra Maliszewskiego równiż działającą w Poznaniu. W latach 1974–1980 współpracowała także z Teatrem Rewiowym Friedrichstadt-Palast w Berlinie.

Wystąpiła w filmie Akademia pana Kleksa w roli Smutnej Księżniczki (1983, reż. Krzysztof Gradowski). Pojawiła się także w produkcji Wodzirej (1977, reż. Feliks Falk). W roku 1996 wystąpiła gościnnie w Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni, w spektaklu “Me and …mój teatr” w reżyserii Jerzego Gruzy. Jednak spotkanie z Romualdem Lipko – liderem “Budki Suflera” przyniosło wyjątkowy efekt – “Aleja Gwiazd” – to jedna z najbardziej znaczących piosenek Zdzisławy Sośnickiej. Posłuchajmy jej….

Źródło: www.brawosenior.pl