Piosenki w wykonaniu Ireny Santor towarzyszą nam od dziesięcioleci. Warto więc zobaczyć film o legendzie polskiej piosenki.

Autorem filmu jest emerytowany muzyk estradowy Bohdan Kezik – laureat poznańskiego Festiwalu „Wyścig Jaszczurów”. To dzięki jego rozległym znajomościom udało się zaprosić do udziału w filmie wiele znanych osób. O Irenie Santor wypowiadają się między innymi Jerzy Połomski, Joanna Rawik, Anna Maria Jopek, Bernard Ładysz, Roman Kłosowski, czy właśnie co zmarła Zofia Czerwińska. W filmie wykorzystane są także nigdzie niepublikowane zdjęcia i materiały filmowe.

Piosenkarka urodziła się w 1934 roku w Popowie Biskupim. Po wojnie wraz z matką zamieszkała w Polanicy-Zdroju. Uczęszczała do Gimnazjum Zdobienia Szkła, a później do Zasadniczej Szkoły Zawodowej Przemysłu Szklarskiego. Wykorzystując pobyt w polanickim Domu Zdrojowym Zdzisława Górzyńskiego, ówczesnego dyrygenta opery w Poznaniu, jedna z nauczycielek poprosiła muzyka o przesłuchanie swej uczennicy. Górzyński poznał się na jej śpiewie i dał list rekomendujący Tadeuszowi Sygietyńskiemu, założycielowi Zespołu Pieśni i Tańca “Mazowsze”. Po prawie dziesięcioletniej współpracy z Mazowszem piosenkarka zaczęła występować samodzielnie. I tak jej kariera trwa do dzisiaj.

Źródło: www.brawosenior.pl