„Olimpiada, olimpiada
to impreza, mucha nie siada
rekord za rekordem pada
chociaż mamy po 50 lat.
Jak przyjemnie, że się jeszcze nie kończy
wspaniała życia gra,
jak przyjemnie, że się jeszcze przed sobą
tych latek tyle ma”

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Łazach jest inicjatorem i głównym organizatorem Ogólnopolskiej Olimpiady Sportowej Uniwersytetów Trzeciego Wieku „Trzeci Wiek na Start” wraz z Gminą Łazy, OSiR, MOK i Parkiem Wodnym „Jura” w Łazach.
Imprezę swoim patronatem objęli m.in. Polski Komitet Olimpijski, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwo Sportu i Turystyki, Wojewoda Śląski i Marszałek Województwa Śląskiego, Rektor AWF w Katowicach, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy Jurka Owsiaka, Ogólnopolska Federacja Stowarzyszeń UTW i Fundacja Ogólnopolskie Porozumienie UTW.

Łazowska Olimpiada, to nie tylko rywalizacja w dziesięciu turniejach sportowych w podziale na płeć i wiek. To promocja zdrowia i aktywnego wypoczynku wśród pokolenia 50+, a w szczególności kształtowanie u osób dojrzałych nawyków dbania o własne ciało, sprawność fizyczną i psychiczną oraz wykształcenie umiejętności aktywnego spędzenia czasu. To rozwijanie współpracy z młodym pokoleniem, integracja w ramach aktywności fizycznej, popularyzowanie sportu, wzmocnienie więzi pomiędzy słuchaczami UTW z całego kraju.

Olimpiada organizowana przez grupę zapaleńców pracujących setki godzin w wolontariacie jest w pełni profesjonalna. Posiada opatentowane logo, flagę, hymn, płomień przywieziony z Olimpii przez studentów UTW Łazy oraz opracowany przez ADodaj noweWF Katowice i sztab olimpijski Regulamin Zawodów dokładnie opisujący dyscypliny sportowe, sposób przeprowadzenia zawodów, kryteria oceniania. Zawody sędziowane są przez profesjonalnych sędziów, w tym specjalistów z AWF Katowice.
Nad bezpieczeństwem zawodów czuwają wyszkolone służby ochrony, medyczno- sanitarne, GOPR, WOPR, Policja i Straż.

Olimpiada jest największą imprezą sportową seniorów na Śląsku, w Polsce i Europie. Igrzyska sportowe seniorów odbędą się 27 maja 2017 r.

W 2016 roku – w VIII OLIMPIADZIE udział wzięli seniorzy z 57 uniwersytetów z kraju i zagranicy, w sumie prawie 1000 zawodników i ponad 2000 kibiców. Uśmiechnięci i pełni zapału do sportowej rywalizacji seniorzy zjeżdżają do Łaz, by zdobywać medale w kajakach, przełajach rowerowych, strzelectwie, łucznictwie, pływaniu, lekkoatletyce, boule, tenisie stołowym, szachach i brydżu.

Warto podkreślić fenomen tego pospolitego ruszenia, w którym w sposób wzorcowy udało się zintegrować we wspólnym działaniu przedszkolaki, uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, inne organizacje pozarządowe, mieszkańców, władze i instytucje oraz tych najważniejszych – seniorów, którzy dla swoich kolegów przez okrągły rok żyją tym jednym, niezwykłym dniem. Warto pamiętać także o organizatorach – ich zapał, oczekiwania, przygotowania, stresy, zdenerwowanie, radość i zmęczenie budują także niezwykły klimat tego wydarzenia. A wokół tego wszystkiego kręci się całe to zamieszanie.

Na Olimpiadzie nie ma przegranych – wszyscy są zwycięzcami. Zwyciężają z upływającym czasem, z własnymi słabościami, stereotypami, nudą, złym samopoczuciem i wieloma chorobami. Zachowując starożytne tradycje koronacji zwycięzców, gałązki oliwne zastępujemy złotymi medalami, które zostaną rozdane wszystkim zawodnikom biorącym udział w zawodach. Dodatkowo zdobywcą pierwszych trzech miejsc zostaną uroczyście wręczone medale i nagrody od sponsorów.

Wiele Uniwersytetów wystąpi z programem artystycznym. Na terenie Zalewu Mitręga będą oferowane bezpłatne podstawowe badania medyczne oraz konsultacje ze specjalistami w dziedzinie medycyny. Będzie można oddać się chwili relaksu podczas masażu na profesjonalnym sprzęcie rehabilitacyjno- relaksacyjnym. Odbędzie się również debata poświęcona aktywności fizycznej seniorów. Udział w zawodach sportowych to nie jedyne atrakcje. Na uczestników czekać będą jeszcze inne niespodzianki.

Autor: materiały prasowe UTW Łazy

PLAKAT

Autor: materiały prasowe UTW Łazy