Ciekawostki, Zdrowie seniora
Len na wagę złota
Tłoczony jest z surowych nasion siemienia lnianego, tradycyjną metodą „na zimno” (dlatego olej ten nazywany jest również zimnotłoczonym), dzięki czemu zachowuje swoje cenne właściwości. Olej nie podlega rafinacji, przez co zachowuje swoje naturalne właściwości, a jego smak, zapach i kolor może nieznacznie różnić się w zależności od partii ziarna – to właśnie cecha oleju nierafinowanego, oleje rafinowane (czyli oczyszczane metodami chemicznymi) pozbawione są charakterystycznego dla niego smaku czy zapachu.
Olej lniany polecany jest przede wszystkim ze względu na wysoką zawartość kwasów tłuszczowych omega-3. LenVitol ma aż 5 razy więcej omega-3 niż olej rzepakowy i aż 50 razy więcej niż oliwa z oliwek.
Ze względu na wysoką zawartość kwasów omega-3 produkt należy używać do dań na zimno tj. sałatek, koktajlów, deserów bez pieczenia, past kanapkowych, chłodników oraz jako okrasa do pierogów czy zup – nie wolno na nim smażyć, piec czy gotować.
Ze względu na wysoką zawartość kwasów omega-3 olej przed zakupem jak i po powinien być trzymany w temperaturze 4-10 stopni C.
Produkt dostępny jest w aptekach, sklepach zielarski i sklepach ze zdrową żywnością.
Cenne składniki Oleju lnianego:
1. Zawiera kwas omega-3, które należy do Wielonienasyconych Kwasów Tłuszczowych. Zastąpienie nasyconych tłuszczów nienasyconymi tłuszczami w diecie wykazało, obniżenie poziomu cholesterolu we krwi. Wysoki poziom cholesterolu jest czynnikiem ryzyka rozwoju choroby wieńcowej serca. Istnieje wiele czynników ryzyka choroby wieńcowej i zmiana jednego z tych czynników może wywierać korzystny wpływ lub nie wywierać go.
2. Zawiera Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe (NNKT), NNKT są potrzebne dla prawidłowego wzrostu i rozwoju dzieci. Korzystny efekt występuje w przypadku dziennego spożycia 2 g kwasu alfa-linolenowego (ALA) i dziennego spożycia 10 g kwasu linolowego (LA).
3. Zawiera kwas alfa-linolenowy (ALA), który pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi. Korzystny efekt występuje w przypadku dziennego spożycia 2 g kwasu alfa-linolenowego (ALA) i dziennego spożycia 10 g kwasu linolowego (LA).
Olej lniany zarówno przed zakupem jak i po otwarciu powinien być przechowywany w lodówce. Może się wydawać że to jego wada – jednak kwasy omega-3 są wrażliwe na światło UV i na temperaturę, dlatego olej z tak dużą zawartością kwasów omega-3 powinien również przed zakupem być przechowywany w lodówce a nie stać na półce sklepowej (często narażony jeszcze na działanie oświetlenia sklepowego).
Zastosowanie: olej można stosować samodzielnie, jak i dodawać do różnego typu potraw jako zamiennik oleju rzepakowego czy oliwy. Jedynie musimy pamiętać, że ze względu na dużo zawartość omega-3 możemy stosować go tylko do dań na zimno! Nie możemy na nim smażyć, piec, czy wlewać go do gotującej się wody, ale nic nie stoi na przeszkodzie by dodać go do lekko przestudzonej zupy (tuż przed podaniem).
Źródło: Materiał prasowy
ZOBACZ TAKŻE