Ciekawostki, Zdrowie seniora
Jarmuż – przysmak, który kocha przymrozki

Ujemne temperatury nie sprzyjają różnorodności w diecie. Jednak jesienią w sklepach znaleźć można wiele warzyw, których pełnia sezonu przypada właśnie na początek najzimniejszych miesięcy w roku. Na ich czele stoi jarmuż – uniwersalny, smaczny i pełen nieocenionych dla zdrowia składników odżywczych. Dzięki pierwszym przymrozkom utraci swą charakterystyczną gorycz, dlatego warto czym prędzej poznać jego wyjątkowe kulinarne możliwości.
Intensywnie zielone lub purpurowe liście jarmużu obfitują przede wszystkim w przeciwutleniacze, a także witaminy C i K oraz wapń i żelazo. Aby nie utracił on swych prozdrowotnych właściwości najlepiej jeść go na surowo lub gotując na parze przez zaledwie kilka minut. Charakterystyczny smak jarmużu sprawia, że bardzo często dodawany jest także do wszelkiego rodzaju zup, zapiekanek i sałatek, stanowiąc ciekawą alternatywę dla kapusty. Z jego pomocą bez trudu przygotujemy pożywne śniadanie, apetyczny obiad, a nawet oryginalną przekąskę.
Jarmuż na surowo
Pierwszym ze sposobów włączenia surowego jarmużu do codziennej diety są smoothies. Koktajl z kapusty może budzić pewne wątpliwości, tymczasem jarmuż w tej roli spełnia się doskonale. Przepysznie komponuje się z jabłkiem, bananem, pomarańczą, borówkami, mango, kiwi, imbirem czy ananasem. A z czym zmiksować liście jarmużu, gdy mamy ochotę na coś wytrawnego? Spośród warzyw możemy wybrać szpinak, awokado, zielonego ogórka, natkę pietruszki oraz seler naciowy. Kremową konsystencję nada z kolei mleko migdałowe, kokosowe lub kilka łyżek jogurtu naturalnego.
Na jesienne chłody
Jak wszystkie gatunki kapusty, również jarmuż stanowi wyśmienity dodatek do wszelkich zup. Z dodatkiem jarmużu przyrządzana jest między innymi wywodząca się z Toskanii ribollita. Podstawą dla tej bardzo pożywnej i aromatycznej włoskiej zupy jest biała fasola oraz czerstwe pieczywo, dzięki którym nabiera ona swojej charakterystycznej, gęstej konsystencji. Poza liśćmi jarmużu dodawane są świeże pomidory, seler naciowy, marchew, cebula i ziemniaki. Całość posypywana jest tradycyjnym włoskim serem. W polskiej wersji włoską zupę można posypać cieniutkimi piórkami sera żółtego, które z łatwością uzyskamy z pomocą tradycyjnej obieraczki do warzyw. Łagodnym dopełnieniem dla smaku jarmużu i kompozycji włoskich ziół stanie się przede wszystkim gouda oraz ser podlaski.
Zielona przekąska
Czy chipsy mogą być zarazem idealnie chrupiące i zdrowe? Jarmuż sprawia, że niemożliwe staje się możliwe. To właśnie jego pofalowane listki, porwane w drobne kawałki i skropione oliwą, pozwalają wyczarować przepyszną i dietetyczną zarazem przekąskę. Umyte i osuszone liście bardzo dokładnie mieszamy z dowolnym olejem, kontrolując jego ilość. Po wyłożeniu na blachę posypujemy ulubionymi dodatkami – solą, pieprzem, wędzoną papryką czy ziołami prowansalskimi. Tak przygotowany jarmuż pieczemy w temperaturze ok. 150 C nie dłużej niż 10 minut i przekąska na długie jesienne wieczory filmowe gotowa.
Aromatyczne pesto
Niekonwencjonalnym, lecz bardzo smacznym sposobem na wykorzystanie w codziennej kuchni jarmużu jest również przygotowanie domowego pesto. Rozdrobnione robotem kuchennym listki łączymy z ząbkiem czosnku oraz płatkami migdałów, twardym serem lub serem żółtym utartym na bardzo drobnych oczkach i oliwą z oliwek. W roli przypraw wystarczy sól i świeżo zmielony pieprz. Wyraziste w smaku i wszechstronne pesto doskonale skomponuje się z makaronami, mięsem, tostami oraz gotowanymi warzywami.
Źródło: Materiał prasowy
ZOBACZ TAKŻE
- Przemijanie – to, co nas łączy i dzieli zarazem
- Zalety czytania, czyli nasze małe wyprawy w inne Wszechświaty
- Śpiewać każdy może, a już na pewno warto po udarze
- Listopadowa refleksja nad sensem
- Wspieramy pogodę ducha
- Wypadanie włosów i warianty pielęgnacji
- Szczęście jest możliwe w każdym wieku!
- Alergicy kontra wietrzenie sypialni…. Dylematy Uczulonych….
- Nagłe zatrzymanie krążenia i zawał serca – równie groźne, ale zupełnie inne!
- Jem mało, a tyję… Czyli o diecie w okresie menopauzy
- BURAK – POLSKIE WARZYWO na co dzień i od święta
- Sprzyja jej spadek odporności i chłód. Jak walczyć z opryszczką wargową?
- Wszystko, co warto wiedzieć o szczoteczce elektrycznej
- Maska, odżywka, olej, ampułka? Dowiedz się czym się różnią kosmetyki pielęgnujące do włosów i jak najlepiej dobrać te odpowiednie dla siebie…?
- Zaburzenie odżywiania, które atakuje w nocy
- Seniorzy najostrożniejszą grupą w cyfrowym świecie
- Płyn do płukania jamy ustnej – leczniczy, kosmetyczny, a może żaden?
- Uwaga na ocet jabłkowy! Ten fit produkt może zaszkodzić zębom
- Kim są Fenymenalni? 28 czerwca Światowym Dniem Fenyloketonurii
- Jak wybrać suszarkę zewnętrzną? Zobacz, na co zwrócić uwagę…
- Ponad połowa osób z otyłością (56%) przyznaje, że doświadczyła odrzucenia ze względu na swoją masę ciała Rusza 2. edycja kampanii „Porozmawiajmy szczerze o otyłości” z udziałem Cezarego Żaka
- Recesja dziąseł – jak jej zapobiec?
- AMYLOIDOZA TRANSTYRETYNOWA (ATTR)
- Nie możesz dojść do ładu z włosami? Oto kilka porad jak ogarnąć fryzurę po zimie
- Dlaczego to, co myślimy jest tak bardzo ważne?
- Kilka słów o tradycjach wielkanocnych
- Pandemia samotności wśród osób starszych– jakie problemy spotykają seniorów?
- WIOSENNY DETOKS SOKOWY – WZMOCNIJ ORGANIZM OD ŚRODKA
- Pacjenci z przewlekłą chorobą nerek z szansą na lepsze leczenie
- Upływa termin na zamówienie szczepionek przeciw grypie na sezon 2021/2022