Grypa jest ostrą, bardzo zakaźną chorobą układu oddechowego, przebiega z gorączką, kaszlem i ogólnym osłabieniem.

Zarażenie grypą następuje drogą kropelkową, choroba ta przenosi się z osoby na osobę. W pewnych sytuacjach może stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia, a nawet życia.

Dane WHO wskazują, że grypa jest istotnym problemem zdrowotnym, choruje na nią na świecie ok. 5-25% populacji, umiera 500 000 do 1 000 000 osób rocznie. Większość zgonów dotyczy pacjentów w wieku powyżej 65. roku życia.

Główną przyczyną zgonu z powodu zarażenia wirusem grypy nie jest sama choroba, ale występujące po niej powikłania. Do najczęstszych powikłań grypy należą:

  • zapalenie płuc,
  • zapalenie oskrzeli,
  • zapalenie mięśni (w tym mięśnia sercowego),
  • zapalenie spojówek,
  • zapalenie ucha środkowego,
  • ostra niewydolność nerek,
  • zaostrzenie przebiegu astmy i POChP,
  • nasilenie zmian otępiennych u osób starszych.

Jednocześnie grypa jest chorobą, przed którą można się stosunkowo łatwo uchronić. Podstawowym sposobem zabezpieczenia się przed grypą i jej powikłaniami jest szczepienie.

Szczepienia ochronne przeciwko grypie są rekomendowane jako podstawowa metoda profilaktyki zachorowań przez kilkanaście uznanych Towarzystw Naukowych na świecie w tym Komitet Doradczy ds. Szczepień (ACIP) WHO, Amerykańską Akademię Pediatrii.

Dlatego też miasto Katowice w trosce o zdrowie swoich mieszkańców finansuje szczepienia ochronne p/grypie dla osób w wieku powyżej 65. roku życia.

BEZPŁATNE SZCZEPIENIA PRZECIWKO GRYPIE DLA MIESZKAŃCÓW KATOWIC POWYŻEJ 65. ROKU ŻYCIA WYKONYWANE BĘDĄ OD 19 WRZEŚNIA 2016 ROKU

W NASTĘPUJĄCYCH PLACÓWKACH:

tabela

Udział w programie jest dobrowolny, uwarunkowany brakiem przeciwwskazań zdrowotnych do realizacji szczepienia.

Z bezpłatnych szczepień ochronnych mogą skorzystać wyłącznie mieszkańcy Katowic – prosimy o zgłaszanie się z dowodem osobistym.

W związku z ograniczoną ilością zakontraktowanych świadczeń o udziale w akcji szczepień decyduje kolejność zgłoszeń.

* Placówki oznaczone gwiazdką zapewniają wykonanie szczepień dla osób niepełnosprawnych podczas wizyty domowej, w środowisku pacjenta, po przeprowadzeniu badania lekarskiego u osób z aktualnym orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu znacznym o kodzie R lub N.

Źródło: www.katowice.eu