Ubytek słuchu jest powodowany przez wiele czynników, na które nie zawsze mamy wpływ jak np. pogorszenie słyszenia w związku ze starzeniem organizmu.

Część jednak jesteśmy w stanie kontrolować bądź unikać, jak choćby zbyt częste przebywanie w głośnym otoczeniu. Zmiany w słyszeniu mogą postępować stopniowo, bądź pojawić się w wyniku nagłego zdarzenia.

Istnienie ubytku słuchu nie zawsze jest łatwe do wychwycenia i często to bliscy mogą być osobami, które zauważą nasz problem. Zrozumienie przyczyn pogorszenia stanu naszego słuchu pozwala na podjęcie decyzji co dalej robić z przypadłością.

Najczęściej spotykane przyczyny oraz objawy towarzyszące niedosłuchowi:

  1. Szum w uszach – często jest opisywane jako dzwonienie w uszach, ale możliwe jest też odczuwanie buczenia lub świstu.
  2. Choroba Ménière’a – jest schorzeniem postępującym powoli i stopniowo, upośledzając zarówno część ucha wewnętrznego odpowiedzialną za utrzymanie równowagi, jak i część uczestniczącą w procesie słyszenia.
  3. Woskowina uszna – jako jedna z naturalnie wydzielanych przez ciało substancji, woskowina jest niezwykle istotna dla naszego zdrowia.
  4. Zapalenie wyrostka sutkowatego – objawy schorzenia mogą być bardzo podobne do innych infekcji uszu. Jest niezwykle istotne, żeby rozpoznać i wychwycić pierwsze sygnały ostrzegawcze.
  5. Nadwrażliwość – jest dolegliwością, która wpływa na odbieranie przez nas dźwięków ze zwiększoną czułością na codzienne odgłosy.
  6. Zapalenie błędnika – jest wirusowym zapaleniem ucha wewnętrznego, którego typowymi objawami są zaburzenia równowagi i zawroty głowy.
  7. Zapalenie ucha zewnętrznego – jest stanem, który powoduje zapalenie kanału ucha zewnętrznego.
  8. Zapalenie ucha środkowego – jest zapaleniem lub zakażeniem ucha środkowego.

Dokonaj rejestracji na bezpłatną wizytę

Źródło: www.amplifon.com