Gminy Cekcyn i Gostycyn już po raz drugi wdrażają akcję skierowaną do seniorów. To program polityki zdrowotnej dotyczący zapobiegania upadkom. Kryteria włączenia do programu są nieskomplikowane: wiek minimum 60 lat, zameldowanie na terenie gminy, pozytywny wynik badania kwalifikacyjnego.

Nabór już trwa, pierwsze zajęcia odbędą się we wrześniu Jak zapobiec upadkom czy zminimalizować ich skutki? Odpowiedź jest prosta – sprzymierzeńcem będzie aktywność fizyczna a ściślej biorąc urozmaicone ćwiczenia.

Po zakwalifikowaniu przez lekarza, uczestnicy ćwiczą w grupach 14 – 16 osobowych. Zajęcia odbywają się 3 razy w tygodniu, każdy trening trwa 45 minut. Okres ćwiczeń trwa 3 miesiące.

Wykwalifikowani trenerzy tak układają ćwiczenia by zwiększyć ogólną wydolność organizmów, wzmocnić sprawność krążeniowo-oddechową, poprawić siłę i wytrzymałość mięśni, gibkość i równowagę. Nie trzeba być siłaczem, bowiem zakres zajęć jest dostosowana do wieku. Ale na co dzień także można pomoc swemu zdrowiu, choćby poprzez jogging, spacery, jazdę na rowerze. Te rodzaje aktywności przyczyniają się do zwiększenia wydolności organizmu – zachęcają autorzy projektu. Kolejny sojusznik zdrowia to dieta, szczególnie ograniczająca przyrost tłuszczu.

Trenerzy kładą nacisk nie tylko na poprawę sprawności fizycznej lecz także na wykształcenie nawyków systematycznych ćwiczeń fizycznych. Program zdrowotny ma swoje uzasadnienie. Aż 40 proc. upadków kończy się poważnymi obrażeniami, szczególnie złamaniami kończyn oraz urazami czaszkowo-mózgowymi. Częstość upadków wzrasta z wiekiem. Jest to związane z kumulacją postępujących zmian towarzyszącym procesom starzenia, obniżeniem podstawowych funkcji organizmu oraz wielochorobowością i stosowaną farmakoterapią. W całym województwie kujawsko-pomorskim program jest realizowany we współpracy z 23 samorządami, obejmuje blisko tysiąc seniorów.

Zapisy uczestników w gminie Cekcyn trwają do 15 lipca 2019 r.: pok. 17 Urzędu Gminy w Cekcynie. Ilona Lesikowska tel. 782-808-724 lub 52 3347563.

Źródło: www.pomorska.pl