Liczba zachorowań na nowotwory złośliwe w Polsce w ciągu ostatnich trzech dekad wrosła ponad dwukrotnie, osiągając ponad 140,5 tys. zachorowań, z czego około 70 tys. u mężczyzn i 70,5 tys. u kobiet.

Natomiast liczba zgonów na nowotwory złośliwe w Polsce w ciągu ostatnich pięciu dekad wrosła prawie 2,4-krotnie.

To, czy zachorujemy na raka w bardzo dużym stopniu zależy od naszych genów, wieku i trybu życia. Rak jest najczęściej diagnozowany u osób w średnim i starszym wieku. Jednak do zmian w komórkach, które prowadzą do nowotworu dochodzi znacznie wcześniej i ma na to wpływ nasza dieta i styl życia.

W najbliższą środę w 16 Oddziałach Wojewódzkich będziemy mówić o tym których nowotworów można uniknąć? jaki wpływ ma  na to nasz styl życia? z jakich programów profilaktycznych możemy skorzystać i gdzie szukać pomocy?

Pacjenci będą mogli w tym dniu uzyskać informacje na temat:

  • profilaktyki raka skóry
  • samobadania jąder i badania prostaty oraz samobadania piersi
  • profilaktyki raka szyjki macicy
  • zasad zdrowego odżywiania i zdrowego stylu życia – w tym bezpłatna analiza składu ciała (pomiar BMI oraz tkanki tłuszczowej).

Ponadto będzie można  uzyskać bezpłatną poradę specjalisty z zakresu chirurgii onkologicznej lub wykonać bezpłatne badanie dermatoskopem (badanie znamion skóry). Będzie również możliwość konsultacji z psychologiem czy przedstawicielami organizacji pacjenckich, którzy podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem, powiedzą, jak pomóc sobie lub osobie bliskiej przetrwać trudny czas choroby nowotworowej i okres zdrowienia.