Marzec jest miesiącem świadomości raka jelita grubego. Rak jelita grubego jest najczęstszą przyczyną wyłonienia stomii. By pomóc chorym, w ramach działań Fundacji STOMAlife, w 13 miastach w Polsce można korzystać z bezpłatnych konsultacji z pielęgniarkami stomijnymi, psychologami i lekarzami specjalistami. Dodatkowo, w ramach Środy z Profilaktyką, 18 marca wolontariusze STOMAlife będą dyżurować w oddziałach wojewódzkich NFZ w całej Polsce.

Rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym na świecie nowotworem wśród mężczyzn i drugim wśród kobiet. Ryzyko rozwoju choroby wzrasta wraz z wiekiem, a ryzyko zachorowań obserwuje się po 50. roku życia. Zbyt późna wykrywalność ma niekorzystny wpływ na rokowanie pacjenta, więc zanim dojdzie do rozwoju raka, należy stosować odpowiednią, codzienną profilaktykę. – Pierwszym krokiem jest zaprzestanie palenia papierosów oraz regularna aktywność fizyczna. Istotne są również właściwe praktyki żywieniowe. Należy unikać nadmiernej ilości tłuszczów zwierzęcych, czerwonego, przetworzonego mięsa i produktów żywieniowych z suplementami, ulepszaczami oraz konserwantami. Ryzyko zachorowania zmniejsza dieta pełna warzyw i owoców, które są źródłem naturalnego błonnika pokarmowego, antyoksydantów i witamin – podkreśla prof. dr hab. n. med. Krzysztof Bielecki.

Nowotwór jelita grubego może przez długi czas pozostawać bezobjawowy, a jego pierwsze symptomy pojawiają się dopiero, gdy choroba osiąga zaawansowane stadium. Nie należy lekceważyć niepokojących objawów takich jak m.in. obecność krwi w stolcu, krwawienie z odbytu lub zmiana rytmu wypróżnień. – Dlatego tak ważne jest, by wszelkie wątpliwości niezwłocznie konsultować u lekarza pierwszego kontaktu. Zaufanym miejscem i źródłem rzetelnych informacji są też eksperci naszej Fundacji. Pacjenci mogą zadzwonić na bezpłatną infolinię pod numer 800 633 463 lub skorzystać z profesjonalnej medycznej lub psychologicznej porady w naszych punktach konsultacyjno – szkoleniowych – mówi Dorota Minta, prezes Fundacji STOMAlife.

Bezpłatne konsultacje odbywają się m. in. w Poznaniu, Gdańsku, Szczecinie, Elblągu, Toruniu i Bydgoszczy. Pełna lista wszystkich punktów dostępna jest na stronie Fundacji STOMAlife (www.stomalife.pl) w zakładce Pomoc.

Celem działań fundacji STOMAlife jest walka z wykluczeniem społecznym dotykającym stomików, przełamanie tabu związanego ze stomią oraz edukacja pacjentów i społeczeństwa w zakresie faktów i mitów z nią związanych. Misją inicjatywy jest zbudowanie powszechnej akceptacji dla stomików tak, by mogli powrócić do normalnej aktywności zawodowej i społecznej.