Zdrowiej w Uzdrowisku
Borowina – właściwości i zastosowanie w leczeniu
Borowina jest cennym leczniczym surowcem naturalnym powstałym w skutek butwienia części roślinnych w środowisku wodnym, z niewielkim dostępem powietrza i udziałem drobnoustrojów, składa się przede wszystkim z substancji organicznych, które są bardzo dobrze przyjmowane przez organizm.
Polska borowina należy do najlepszych w Europie, gdyż zawiera ponad 90% składników organicznych, które nadają cechy lecznicze.
Działanie okładów borowinowych polega na równomierny przegrzaniu tkanek powodując rozszerzenie naczyń krwionośnych co poprawia krążenie krwi, działa rozgrzewająco, przeciwobrzękowo i przeciwzapalnie oraz leczniczym działaniu zawartych w niej składników organicznych. Najważniejsze z nich to kwasy huminowe, które w czasie zabiegu penetrują przez skórę do organizmu. Ponadto istnieje też transport odwrotny tj. ze skóry do warstwy borowiny, w ten sposób skóra i organizm oczyszcza się.
Okłady borowinowe stosuje się w leczeniu:
- dolegliwości bólowych pochodzenia reumatycznego i artretycznego;
- chorób narządu ruchu;
- stanów bólowych po złamaniach;
- zwichnięciach, operacjach ortopedycznych;
- chorób skóry;
- schorzeń kręgosłupa;
- zapalenia korzonków nerwowych;
- schorzeń naczyń krwionośnych;
- chorób układu krążenia;
- przewlekłe niedokrwienie kończyn dolnych.
Borowina nie tylko leczy, ale również wspaniale pielęgnuje skórę. Wyciąg z borowiny przeciwdziała przedwczesnemu starzeniu się skóry i zapewnia zachowanie pięknego wyglądu na długie lata. Borowina ma działanie nawilżające, wyraźnie wygładzające skórę.
Źródło: Sanatorium Krasnobród, www.sanatorium-krasnobrod.pl
ZOBACZ TAKŻE