Jak z Google Street View bez wielkich nakładów finansowych zrobić edukacyjną grę z zagadkami? Pierwszy w Polsce wirtualny quest po Szczawnicy przygotowany przez Fundację Mapa Pasji jest już dostępny. Wkrótce kolejne!

Questy jako rozrywka komputerowa

Quest wirtualny jest dosyć konsekwentnym przeniesieniem idei questu terenowego na ekran komputera. Do zabawy wystarczy kliknięcie w link przenoszący gracza do wybranego przez twórców miejsca na trasie Google Street View i podążanie za pisanymi, dołączonymi w osobnym pliku wskazówkami oraz rozwiązywanie zagadek.
Pierwszy quest wirtualny prowadzi po jednej z pereł polskich gór – Szczawnicy, która słynie ze wspaniałych wód mineralnych, pięknych górskich widoków i urokliwej architektury, po części wzorowanej na architekturze górskich kurortów Szwajcarii czy Holandii.

Quest zawiera też materiały edukacyjne i odnośniki do nich, pozwalające bliżej poznać zachwycający świat pienińskich górali. Powstał on bowiem w ramach realizowanego przez fundację projektu Skarby Górali (https://skarbygorali.pl/), którego motto brzmi „Poznaj górala spoza Podhala!”, i który promuje ciągle zaniedbaną w środkach masowego przekazu kulturę ośmiu małopolskich grup etnograficznych niezamieszkujących Podhala.

Questy wirtualne łączą przyjemność grania w trójwymiarowej przestrzeni ze zdobywaniem wiedzy o prawdziwym świecie. Taka podróż wirtualna ułatwi pogłębianie wiedzy o wybranym miejscu i ludziach, ich kulturze i historii. Liczymy również na to, że zachęci do odwiedzenia poznanych wirtualnie miejsc, kiedy tylko będzie to możliwe.

Quest Z nurtem historii po Szczawnicy od środy 29 kwietnia będzie dostępny na stronie https://questy.com.pl/ oraz na profilu FB: https://www.facebook.com/WyprawyOdkrywcow/. Na pierwsze trzy osoby, które go ukończą, czekają nagrody w postaci książek „Skarby Górali. Poznaj Górala spoza Podhala”.

Questy, czyli podróże z zagadkami

Questy (z ang. quest – zadanie, zagadka) to nowoczesne gry terenowe, które od podchodów lub gier miejskich różnią się między innym tym, że można w nie grać niemal w każdej chwili. Do zabawy wystarcza ulotka lub darmowa aplikacja mobilna Questy – Wyprawy Odkrywców. Uczestnik podąża za wierszowanymi wskazówkami, rozwiązuje zagadki i poznaje sekrety danego miejsca: historyczne, przyrodnicze, kulturowe. Na końcu czeka skarb, czyli pieczątka do odbicia na ulotce. Prawdziwym skarbem jest jednak zabawa i wiedza zdobyta na trasie.

W ramach Wypraw Odkrywców działa już kilkaset questów od Bałtyku po Tatry, a wszystkie są oparte na standardach stworzonych przez ojca tej formy odkrywania otaczającego nas świata, Amerykanina Stevena Glazera.
W polskie questy zaangażowało się PTTK. Najwięksi pasjonaci ukończyli już ponad setkę tych gier, dzięki czemu są posiadaczami złotych odznak PTTK Questy – Wyprawy Odkrywców. Już pięć questów wystarczy jednak, by zdobyć odznakę popularną.

Fundacja Mapa Pasji specjalizuje się w tworzeniu questów terenowych. W związku z epidemią i panującymi przepisami fundacja przemieniła questy w komputerową rozrywkę, wykorzystując technologię amerykańskiego giganta, która umożliwia wirtualny spacer ulicami nawet niedużych miejscowości.

Kolejne wirtualne questy będą dostępne już niebawem!

źródło: informacja prasowa