Ustroń posiada ponad 200 – letnią tradycję i jest jedynym w Beskidzie Śląskim miastem o charakterze uzdrowiskowo-wczasowym. Swój urok zawdzięcza malowniczemu położeniu w dolinie rzeki Wisły, u stóp Czantorii, Lipowskiego Gronia i Równicy pokrytych pięknymi lasami świerkowo – bukowymi.

Na ciekawym Rynku warto obejrzeć Ratusz i niecodzienny amfiteatr przedstawiający historyczne zdjęcia miasta. Nieopodal znajduje się Biblioteka, na której wielką atrakcją stał się mural – trójmywiarowy obraz przedstawiający wnętrza słynnych bibliotek. Malowidło robi wielkie i pozytywne wrażenie.

Również w centrum Ustronia, przy Rynku stoją ciekawe chałupy drewniane, które pozostają w rękach prywatnych, ale są udostępnione do zwiedzania, gdyż powstału tu prywatne muzeum etnograficzne Stara Zagroda.

Na ciekawym Rynku natomiast warto obejrzeć Ratusz i niecodzienny amfiteatr przedstawiający historyczne zdjęcia miasta. Zaraz obok koniecznie trzeba podejść do Biblioteki, na której niedawno wielką atrakcją stał się mural – trójmywiarowy obraz przedstawiający wnętrza słynnych bibliotek. Malowdło robi wielkie i pozytywne wrażenie.

Ustroń to słynne uzdrowisko w Beskidzie Śląskim, które wszystkim kojarzy się pięknymi, charakterystycznymi piramidami. Te unikatowe budowle powstały już w latach 60-tych XX wieku. Są wizytówką Ustronia, a przy tym ciekawym i bardzo oryginalnym kompleksem sanatoryjno- hotelowym. M.in. Ośrodek Magnolia to Sanatorium Ustroń usytuowany jest w uzdrowiskowej dzielnicy Ustronia Zawodzie Dolne, w niedalekiej około kilometrowej odległości od centrum miasta oraz stacji PKP. Goście ośrodka mają możliwość korzystania ze znajdującej się w obiekcie bazy leczniczej /sanatoryjnej/, w której pod opieką wyspecjalizowanego personelu wykonywane są zabiegi z zakresu: balneoterapii, hydroterapii, kinezyterapii, termoterapii, fizykoterapii, inhalacje oraz masaże. Na terenie ośrodka funkcjonuje również poradnia diabetologiczna. Oprócz zabiegów rehabilitacyjnych oferuje rewelacyjne zabiegi typu wellness i SPA, przynoszące efekt odprężenia, poprawę wyglądu skóry oraz sylwetki. Z kolei w Ośrodku Tulipan goście mają wykonywane zabiegi z zakresu: balneoterapii, hydroterapii, kinezyterapii, termoterapii, fizykoterapii, inhalacje oraz masaże. Na terenie ośrodka funkcjonuje również ambulatorium fizjoterapeutyczne. W funkcjonującym na terenie ośrodka leczy się następujące schorzenia: ortopedyczno – urazowe schorzenia narządów ruchu, schorzenia reumatologiczne, schorzenia dróg oddechowych (laryngologia, pulmonologia), schorzenia układu nerwowego, schorzenia układu krążenia,schorzenia kardiologiczne, schorzenia układu pokarmowego, cukrzycę, osteoporozę, otyłość, oraz wykonywana jest diagnostyka i profilaktyka medyczna.

To właśnie pomiędzy piramidami powstał nowoczesny Park Zdrojowy z tężnią solankową i darmową Pijalnią Wód w Ustroniu. A to wszystko na stokach popularnej Równicy.

Autor: Zdrowy-Senior.org