Według nowych przepisów leczenia uzdrowiskowego wniosek o pobyt w sanatorium można złożyć dopiero po roku od zakończenia ostatniego pobytu w takiej jednostce. Dla części pacjentów będzie to niewątpliwe przeszkoda w szybszym powrocie do zdrowia. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pobyt w uzdrowisku można odbyć na własną rękę i podreperować zdrowie w ramach urlopu. Taką możliwość oferuje Inhalatorium w Uzdrowisku Szczawnica.

Szczawnickie sanatorium przyjmuje kuracjuszy według kontraktu z NFZ. Jednak dla wszystkich tych, którzy z jakiegoś powodu nie mogą otrzymać skierowania na tego typu leczenie lub chcą szybciej poddać się zabiegom, stworzono możliwość samodzielnego finansowania kuracji i przyjmowania pacjentów w trybie ambulatoryjnym. Jakie zalety ma taka formuła odbywania kuracji?

Sanatorium na Twoich zasadach
W szczawnickim Inhalatorium pacjent ma możliwość szybkiej konsultacji lekarskiej z neurologiem, laryngologiem, alergologiem i oczywiście balneologiem, czyli lekarzem specjalizującym się w wykorzystaniu naturalnych surowców mineralnych. Nie dotyczą go kolejki, może również sam zaplanować swój dzień w zależności od potrzeb i upodobań. Kuracjusz w sanatorium poddaje się wybranym przez siebie lub lekarza zabiegom, a na nocleg może wybrać jeden z okolicznych hoteli. W sąsiadującym z Inhalatorium Parku Górnym i jego najbliższej okolicy działają np. Willa Danusia i Willa Marta w standardzie B&B, trzygwiazdkowy rodzinny Hotel Navigator, a najbardziej wymagających ugości pięciogwiazdkowy ekskluzywny Modrzewie Park Hotel. W przyszłym roku do swoich 119 pokoi zaprosi również nowy obiekt w standardzie czterogwiazdkowym – Pieniny Grand, położony na wzgórzu w Parku Górnym.

Oferta ambulatoryjna znajduje również uznanie gości, którzy pragną sami decydować o swoim menu. Wśród licznych szczawnickich restauracji szczególną popularnością cieszy się Cafe Helenka z międzynarodową kuchnią oraz Bohema, oferująca tradycyjnie lepione pierogi w różnych wariantach.

W przeciwieństwie do klasycznego pobytu w sanatorium, kuracjusz korzystający z oferty zabiegowej ma pełną swobodę w planowaniu swojego dnia. Może spokojnie udać się na pieszą wędrówkę jednym z pienińskich szlaków lub konną wycieczkę ruszając ze Stadniny Rajd czy spłynąć Dunajcem na flisackiej łodzi, dopasowując atrakcje do własnego kalendarza i trybu urlopowego.

Jakie schorzenia i dolegliwości leczy szczawnickie Inhalatorium?
Uzdrowisko Szczawnica specjalizuje się w leczeniu schorzeń układu oddechowego, w tym przewlekłych stanów zapalnych nosa i gardła, schorzeń aparatu głosowego, schorzeń alergicznych dróg oddechowych i astmy oskrzelowej. W zakładzie leczy się również schorzenia układu ruchu m.in. chorób zwyrodnieniowych stawów i kręgosłupa, chorób reumatycznych czy reumatoidalnych zapaleń stawów. Inhalatorium w swojej ofercie ma również zabiegi z zakresu: hydroterapii, ciepłolecznictwa, zimnolecznictwa, kinezyterapii, fizykoterapii.

Najpopularniejsze zabiegi oparte są na szczawnickich wodach leczniczych. Inhalatorium oferuje pełną gamę usług opartych na tym naturalnym surowcu – od inhalacji celkowych, przez pneumatyczne do kąpieli mineralnych i masażów wirowych. Pacjenci chwalą sobie również krenoterapię, czyli kurację pitną, którą można odbywać w pięknych wnętrzach Pijalni Wód Mineralnych położonej przy placu Dietla.

Źródło: Materiał prasowy