Rehabilitacja po mastektomii jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na odzyskanie pełnej sprawności psychofizycznej. Celem rehabilitacji jest powrót do poprzedniej jakości życia i pełnego komfortu fizycznego i psychicznego.

Rehabilitacja Amazonek przebiega w różny sposób. Poniżej podajemy kilka z nich.

Po usunięciu guza i węzłów chłonnych rehabilitacja ma na celu usunięcie obrzęku i usprawnienie kończyny górnej.

Po odjęciu całej piersi rehabilitacja polega na uelastycznieniu mięśnia piersiowego i całej obręczy barkowej wraz z odcinkiem piersiowym i szyjnym kręgosłupa. Zapobiega bocznemu skrzywieniu kręgosłupa oraz nie dopuszcza do przyrośnięcia blizny do powięzi mięśniowej.

Uruchomienie kończyny sprowadza się do mobilizacji mięśni i stawu barkowego przy zastosowaniu odpowiedniej terapii ruchowej.

Terapia przeciwobrzękowa to głównie manualny masaż limfatyczny oraz drenaż pneumatyczny BOA.

Uelastycznienie blizny polega na manualnym  masażu przy użyciu preparatów zmiękczających.

Odpowiednio prowadzona rehabilitacja jest w stanie trwale wyeliminować brzęk. Jest to jednak proces długotrwały i w dużej mierze zależy od stopnia ingerencji chirurgicznej oraz negatywnych skutków radioterapii.

Ze względu na ogromną rolę czynnika psychicznego, rehabilitacja onkologiczna jest działaniem bardzo złożonym. Jej skuteczność jest tym większa im bardziej uwzględnia holistyczne podejście do pacjenta.

W związku z tym, naszym pacjentom podczas pobytu, zapewniamy również zajęcia z psychoterapeutą.

Szczegółowe informacje na temat turnusów dla kobiet po mastektomii znajdują się na stornie: www.sanatorium-wrzos.ciechocinek.pl

Źródło: www.sanatorium-wrzos.pl