Uzdrowiska Kłodzkie-Grupa PGU otworzyły pierwszą w kraju uzdrowiskową poradnię onkologiczną i uruchomiły specjalistyczny program rehabilitacyjny dla pacjentów onkologicznych, będących po lub w trakcie leczenia. Nowa oferta jest odpowiedzią na potrzeby rosnącej liczby osób chorujących na nowotwór, dla których brakuje odpowiednich ośrodków rehabilitacyjnych, gdzie mogą odzyskać równowagę nie tylko fizyczną, ale i psychiczną.

Każdego roku w Polsce przybywa około 150 tys. osób chorych na raka. Guz zdiagnozowany w odpowiednim stadium rozwoju jest uleczalny, jednak proces leczenia obejmuje wyniszczającą dla organizmu chemioterapię i interwencje chirurgiczne. Podczas leczenia, jak również już po jego zakończeniu, pacjenci wymagają odpowiedniego wsparcia i rehabilitacji dla wzmocnienia kondycji psychofizycznej. Jest to ważne dla całkowitego zwycięstwa nad nowotworem jak również niezbędne, jeśli chodzi o efekty uboczne chemio- i radioterapii, w tym zagrożenie niepełnosprawnością.

Szpital Uzdrowiskowy „Wielka Pieniawa” oraz sanatorium „Zameczek” oferują kompleksową opiekę dla osób, które wymagają pooperacyjnej rehabilitacji, zindywidualizowanej szczególnie dla kobiet po mastektomii (w ośrodku „Wielka Pieniawa) oraz chorych na nowotwór jelita, żołądka i płuc (w ośrodku „Zameczek”).
– Pacjenci onkologiczni mają zdecydowanie bardziej utrudniony dostęp do rehabilitacji w uzdrowiskach. Potrzebują oni zarówno rehabilitacji ruchowej, jak i terapii psychologicznej: spotkań z psychologiem, muzykoterapii, zaplanowania i wdrożenia odpowiedniej diety. Po to, żeby mogli pozbyć się strachu przed powrotem choroby, czy chorobą samą w sobie. W zależności od stopnia zaawansowania nowotworu, korzystny poza samą rehabilitacją może być też sport. Ćwiczenia fizyczne nie tylko pomagają w zachowaniu odpowiedniej kondycji oraz sił, ale wyraźnie zmniejszają śmiertelność wśród wszystkich grup pacjentów, a także ryzyko nawrotu raka. Kuracjusze otrzymują także dużą dawkę informacji i materiałów o tym, jak dalej odpowiednio zadbać o siebie, m.in. jak samodzielnie ćwiczyć w domu – mówi dr n. med. Andrzej Kaiser, Ordynator Oddziału Onkologii Klinicznej Miedziowego Centrum Zdrowia w Lubinie.

W przypadku pacjentów, korzystających opieki ambulatoryjnej, wymagane jest jedynie orzeczenie o potrzebie rehabilitacji wydawane na wniosek lekarza prowadzącego. W przypadku pacjentów pełnopłatnych, dostępna jest coraz szersza oferta m.in. dwutygodniowe turnusy w promocyjnych cenach w sanatorium „Zameczek”.

– Rozwijamy naszą ofertę pod kątem pacjentów walczących z rakiem. Nad kondycją fizyczną, jak również psychiczną kuracjuszy czuwa doświadczony zespół lekarzy, fizjoterapeutów, psychologów i pielęgniarek. Wszystko po to, aby wzmocnić wyniszczony w procesie leczenia organizm chorych oraz zadbać o ich komfort emocjonalny. Oferujemy pobyt w uzdrowisku również rodzinom chorych na raka, aby mogli towarzyszyć swoim najbliższym. Takich miejsc rehabilitacji jest w Polsce mało, mała jest też świadomość, jak ważna jest rehabilitacja na etapach leczenia. Dlatego tak ważne jest by rozpocząć rehabilitację na wczesnym etapie, w tym szczególnie walkę z obrzękami limfatycznymi, pozwalającą na szybsze odzyskanie sprawności ruchowej oraz ułatwiającą powrót do aktywności zawodowej, a tym samym przyczyniającą się do szybszego powrotu do normalnego życia społecznego. A wszystko to w ramach programu rehabilitacji onkologicznej, realizowanego w obiekcie uzdrowiskowym „Zameczek” – dodaje Andrzej Kaiser.

Źródło: Uzdrowiska Kłodzkie S.A./Grupa PGU
www.uzdrowiska-pgu.pl