Zdrowiej w Uzdrowisku
Kudowa-Zdrój przeżywa renesans wśród turystów

Jedna z dolnośląskich uzdrowisk w Kotlinie Kłodzkiej, położone nad polsko-czeską granicą pomiędzy pasmami Gór Stołowych, Gór Bystrzyckich i Gór Orlickich. Kudowa-Zdrój, w przeszłości nazywana Chudoba – czyli bieda, zdecydowanie przeżywa renesans popularności wśród turystów z różnych zakątków kraju i zagranicy. Nie tylko odpowiednie wykorzystanie walorów naturalnych ma na to wpływ, choć to one są bodaj najważniejszym atutem 10-tysięcznego miasta.
Utworzenie Parku Narodowego Gór Stołowych nie było przecież zwykłym kaprysem, a dobrze przemyślaną i udokumentowaną decyzją. Szczególnie zachwycają niezwykłe głazy o niesamowicie działających na wyobraźnię kształtach. Miejscami, jak w Błędnych Skałach, tworzą przy tym prawdziwy naturalny labirynt. Kudowa-Zdrój kusi także 8 źródłami wód mineralnych, wraz z lokalnym mikroklimatem znajdujących zastosowanie w kuracji przy chorobach serca, anemii, nerwicach, nadczynności tarczycy i jeszcze kilku innych dolegliwościach. Poprawie stanu ciała może towarzyszyć strawa dla ducha – w Teatrze Zdrojowym wystawianych jest szereg spektakli i koncertów, w tym występy w ramach słynnego Międzynarodowego Festiwalu Moniuszkowskiego.
Wydarzenia kulturalne, jak np. Wielka Majówka lub Lato Filmowe w Hrabstwie Kłodzkim, często goszczą także w miejscowym Parku Zdrojowym. Teatr Pod Blachą, pijalnie wód i zakłady przyrodolecznicze (ofertę zabiegową uzupełniają dwie jaskinie solne), fontanny i niewielkie stawy, alejki spacerowe, ławeczki, rzeźby, fantastycznie zróżnicowane kwiaty, drzewa i krzewy… Nic dziwnego, że to jedno z ulubionych miejsc kuracjuszy, ale też turystów przebywających w Kudowie-Zdroju. Na szczycie Góry Parkowej znajduje się punkt widokowy, z którego rozpościerają się piękne widoki na góry, miasto i jego tereny zielone: Altana Miłości.
Zadbać o swoje zdrowie można także przez sport. Liczne szlaki piesze i trasy rowerowe są intensywnie wykorzystywane, także przez jeźdźców korzystających z usług stadnin koni i narciarzy na biegówkach. Zimą górskie zbocza zapełniają się zjazdowcami. Wyciągi pracują m.in. w oddalonej o ok. 1km od centrum Kudowy-Zdroju Dolinie Sportów Zimowych i położonym nieco dalej Zieleńcu. Miasto posiada także aquapark, parki linowe i park rozrywki, gdzie można spróbować strzelectwa, paintballu, ścianek wspinaczkowych, zorbingu czy gokartów. A kiedy nie pomaga własna aktywność i pomoc specjalistów, w ostateczności pozostaje zwrócić się o pomoc do sił nadprzyrodzonych.
Uzdrawiającą moc rzekomo posiada woda, która tryska ze Źródełka Maryi znajdującego się w pobliżu niebieskiego szlaku przez Zieloną Dolinę do Brzozowia. Podobne cuda występują w opowieściach o Bazylice Nawiedzenia NMP w Wambierzycach. We wsi znajduje się także ruchoma szopka, podobna instalacja znajduje się także w samej Kudowie-Zdroju. Najsłynniejszym obiektem sakralnym w okolicy jest bez wątpienia Kaplica Czaszek w Czermnej – jedna z trzech w całej Europie. To oczywiście nie wszystkie miejsca, które warto zwiedzić w mieście i regionie.
Najmłodszych turystów zapewne najbardziej ucieszą wizyty w miejscowym Muzeum Zabawek oraz karłowieckim Parku Dinozaurów. Interesująca może być wyprawa z Kudowy-Zdroju do odległego o niespełna 5km Jarkowa, gdzie mieści się Ogród Japoński. Ciekawość dzieci powinna wzbudzić także ekspozycja w Muzeum Żaby, gdzie aspekty przyrodnicze potraktowano przynajmniej na równi z gadżetami, przedmiotami codziennego użytku i żabimi bohaterami dzieł kultury popularnej. Oni wciąż „żyją” w przeciwieństwie do niektórych rzemieślników, których usługi przez postępujący rozwój technologii stały się zbędne. O tej części historii regionu opowiadają Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego, Szlak Ginących Zawodów oraz Muzeum Papiernictwa. Dwie pierwsze placówki znajdują się w Kudowie-Zdroju, ostatnia to chluba Duszników-Zdroju.
Opisywane uzdrowisko w przeszłości gościło tak znamienite postaci jak Bruno Schulz, Johann Wolfgang Goethe i Winston Churchill. Wprawdzie uznane osobistości przybywają tu nieco rzadziej niż w przeszłości, to baza noclegowa powinna zadowolić nawet najwybredniejsze gusta. Kudowa-Zdrój dysponuje hotelami, ośrodkami SPA, pensjonatami, apartamentami czy wreszcie pokojami w prywatnych kwaterach. Łatwo będzie wybrać coś spełniającego osobiste standardy i jednocześnie dostosowanego do objętości portfela. Im dłużej będzie trwał pobyt, tym trudniej będzie powrócić do reżimu szarej codzienności.
Źródło: Materiał prasowy
ZOBACZ TAKŻE
- Podkarpacie. Będziesz pod wrażeniem
- Październik w Polsce śladami innych kultur
- Miasto o najczystszym powietrzu w Polsce
- Zagadki Szczawnicy do odkrycia sprzed komputera
- Czym jest JOMO i dlaczego wprowadzić to w życie?
- Uzdrowisko Busko Zdrój
- Ciechocinek – ma moc uzdrawiania!
- Uzdrowisko Szczawnica – korzystaj z zabiegów sanatorium bez czekania w kolejce
- Uzdrowisko Iwonicz S.A. – po zdrowie i urodę
- Rehabilitacja w Ustroniu – Ośrodek Tulipan
- Uzdrowisko Nałęczów kontynuuje rehabilitację osób chorych na szpiczaka – III turnus w trakcie, kolejne w planach
- Duże wyróżnienie! Lądek-Zdrój dołączył do grona europejskich historycznych miast termalnych
- Nałęczowskie Werandki – podsumowanie prawie roku działalności
- Sanatorium Uzdrowiskowe Augustów
- Uzdrowisko Cieplice Sp. z o.o. – Grupa PGU
- Tężnia w Uzdrowisku Konstancin-Zdrój zaprasza na zimowe ferie
- Walory uzdrowiskowe Ustronia
- Solec-Zdrój – walory uzdrowiskowe
- Centrum Zdrowia i Rekreacji Geovita w Uzdrowisku Dąbki
- Uzdrowisko Rymanów-Zdrój
- UZDROWISKO SZCZAWNICA-ZDRÓJ
- Uzdrowisko Krynica-Zdrój
- Uzdrowisko Konstancin-Zdrój S.A.
- Uzdrowiska Kłodzkie specjalizują się pod kątem pacjentów onkologicznych
- Zabiegi z borowiny i solanki w Połczynie-Zdroju
- Zadbaj o swoje dobre samopoczucie
- Rehabilitacja oddechowa sposobem na smog
- GDZIE WYPOCZYWAĆ PO MASTEKTOMII?
- Przyjemna terapia wziewna w Tężni solankowej w Kopalni Soli “Wieliczka”
- DOBROCZYNNY WPŁYW SEANSÓW W JASKINI SOLNEJ