Życie w dużych aglomeracjach miejskich niesie wiele zagrożeń dla zdrowia człowieka. Monotonia pracy zawodowej, niezdrowy tryb pracy, stresy, zła dieta, zanieczyszczenia środowiska i hałas powodują obniżenie kondycji fizycznej i psychicznej społeczeństwa oraz rozwój chorób cywilizacyjnych. W trosce o zachowanie witalności, wzmocnienie organizmu, regenerację sił i powrót do zdrowia poleca się korzystanie z jaskiń solnych m.in. w Uzdrowisku Goczałkowice-Zdrój.

DLACZEGO WARTO KORZYSTAĆ Z JASKINI SOLNEJ

Leczenie w kopalniach soli jest znane od dawna. Naturalne jaskinie solne są miejscem kuracji, w którym leczy się przede wszystkim choroby dróg oddechowych, alergie i choroby skóry. Wyjaśnić trzeba, że sól trafiając na błonę śluzową oskrzeli, niszczy dzięki swoim właściwościom bakterie i zarazki znajdujące się w organizmie człowieka. Natomiast głębokie zaleganie monolitowych pokładów solnych pod ziemią, ich wiek (200-250 mln. lat) oraz brak możliwości przedostania się do nich zanieczyszczeń, spowodowanych działalnością człowieka, dają nam gwarancję ekologicznej czystości kruchów solnych. Takich właśnie kruchów z Kłodawy i wyłącznie ekologicznych materiałów używa się do budowy jaskiń solnych – także w Uzdrowisku Goczłakowice-Zdrój.

Pobyty w jaskini solnej zalecane są tym osobom, które mają następujące problemy: z chronicznym kaszelem, astmą oskrzelową i innymi chorobami układu oddechowego, alergią i dolegliwościami skórnymi. Pobyt w jaskini solnej wspomaga leczenie konwencjonalne. Poprawa zdrowia zaczyna być widoczna po okołu 5-ciu seansach.

JASKINIA SOLNA W UZDROWISKU GOCZAŁKOWICE-ZDRÓJ

Wyposażenie jaskini i jej otoczenie (ściany, konstrukcja, oświetlenie) stwarzają przyjemny nastrój, korzystanie wpływają na samopoczucie przebywających w niej osób (opinia Zakładu Tworzyw Uzdrowiskowych w Poznaniu). Spokojna, relaksująca muzyka działa uspokajająco na nasz organizm i pozwala pozbyć się uczucia zmęczenia. Stworzone w jaskinie solnej warunki przywracają i regulują naszą kondycję psychofizyczną, (obecne związki sodu, wapnia, potasu, krzemu, magnezu i bromu) wspomagają prawidłowe działanie całego naszego organizmu. Dla wzbogacenia powietrza w aerozol solny i tym samym zwiększenia ilości mikroelementów na ścianach stosujemy sól kłodawską, podłoga zaś wysłana jest solą z Morza Martwego, solą iwonicką oraz szlamem i ługiem ciechocińskim. Umiarkowanie zwiększony ruch powietrza intensyfikuje unoszenie się cząsteczek soli z zawartymi w nich związkami jodkowo-bromkowym.

KIEDY ZALECA SIĘ KORZYSTANIE Z JASKINI SOLNEJ

Systematyczne 45 -minutowe zabiegi w jaskiniach solnych wspomagają leczenie i rehabilitację w następujących przypadkach:

  • chorobach dróg oddechowych: astmy oskrzelowej, przewlekłego, chronicznego zapalenia oskrzeli i płuc, pylicy płuc, ataków utrudnionego oddychania lub duszności, uporczywego kaszlu;
  • chorobach aryngologicznych: alergicznego schorzenia nosa i zatok, chronicznego zapalenia zatok i gardła, chronicznego zapalenia ucha środkowego i trąbki słuchowej;
  • schorzeniach sercowo-naczyniowych: niewydolności krążenia, stanów pozawałowych;
  • schorzeniach przewodu pokarmowego: choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy;
  • niedoczynności tarczycy;
  • schorzeniach dermatologicznych: egzemy, łuszczycy w stadium stabilizacji, alergii, zapalenia skóry, trądziku;
  • nerwic, stanów przemęczania, spadku odporności na stres;
  • dysfunkcji wegetatywnego układu nerwowego.

A dodatkowo: poprawiają metabolizm, przyspieszają spalanie tkanki tłuszczowej i zmniejszają objawy cellulitu, odbudowują własne mechanizmy obronne organizmu, zapobiegają częstym chorobom dróg oddechowych, grypie, katarowi siennemu.

Źródło: Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój
gozdroj.pl