Sezon na polskie borówki zaczyna się 1 lipca i trwa do końca września. Pierwsza połowa sierpnia to szczyt sezonu. Okres kiedy owoców jest dużo, a ich cena wyjątkowo atrakcyjna. Kupujących jest wielu. Wszystkim zależy by kupić owoce smaczne i wartościowe. Dojrzałość i świeżość owoców rosnących lokalnie łatwiej jest nam ocenić, zwykle po wielkości, kolorze i twardości. Na przykład śliwki, wiśnie czy czereśnie powinny mieć napiętą skórkę i nie mogą być zbyt miękkie. A co z borówkami?

Jak ocenić jakość borówek?
Świeże borówki są naturalnie słodkie, a przy tym orzeźwiające, niskokaloryczne i bardzo zdrowe. Kupując warto wiedzieć, że najprostszym miernikiem ich jakości jest woskowy nalot. Świadczy on o fachowym zbiorze i zapewnieniu dobrych warunków po drodze z plantacji na sklepową półkę. Kupując owoce warto zdać sobie sprawę, że od chwili zerwania ich jakość ulega wyłącznie pogorszeniu. Duże znaczenie ma sam proces zbioru i przechowywania owoców, w szczególności niska temperatura. Warto zatem borówki kupować tam, gdzie mamy pewność, że były one odpowiednio przechowywane.

Porady dla kupujących:
Sezonowość jest kluczowym pojęciem, bo w swoim naturalnym dla regionu sezonie dojrzewania warzywa i owoce mają maksymalną moc pozytywnych dla naszego organizmu wartości – mówi inż. Paulina Cholewińska z Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej, Instytutu Żywności i Żywienia.
Borówki dobrej jakości – czyli świeże – są jędrne, suche, nie uszkodzone i mają wyraźny, jasnoniebieski woskowy nalot. Najlepiej kupować je w przezroczystych opakowaniach, które pozwalają obejrzeć owoce ze wszystkich stron. W sklepie owoce jagodowe, w tym borówki, powinny być przechowywane w obniżonej temperaturze. Mając wybór, warto wybierać te, które są w lodówce. Schłodzenie ma kluczowe znaczenie dla utrzymania ich jakości – walorów i smaku. Zawsze warto pytać o to jak szybko były schłodzone i w jakiej temperaturze były przechowywane. Najlepsze w smaku są te, które były schłodzone w czasie do 30 minut od zerwania, a drogę od plantacji do sklepu przebyły w temp. 2°C.

Porady dla konsumentów:
W domu borówki warto przechowywać w lodówce – wtedy zachowają świeżość nawet przez 7 dni. Borówki najlepiej smakują w temperaturze pokojowej, więc wyjmijmy je z lodówki na kilkanaście minut przed podaniem.

Korzyści zdrowotne:
Owoce borówki są cenione na całym świecie za swój smak, wartości odżywcze i zdrowotne. Borówka poprawia krążenie, obniża poziom złego cholesterolu, wpływa dobroczynnie na układ oddechowy, moczowy i nerwowy. Chroni serce, wzrok, poprawia pamięć, koordynację ruchów i refleks.
Tak wiele korzyści zdrowotnych borówki zawdzięczają flawonoidom. Borówki mają ich więcej niż jakikolwiek inne owoce. O borówce mówi się często „miotła na wolne rodniki”. Silne działanie antyoksydacyjne oznacza, że borówki wprost wymiatają je z organizmu. Działają przeciwzapalnieodtruwająco usuwając z naszego organizmu toksyny. Antyoksydanty w diecie zmniejszają ryzyko nowotworów i opóźniają procesy starzenia. Dobrze obrazuje to przykład naszej skóry. Marszczy się ona i wiotczeje właśnie za sprawą wolnych rodników, które niszczą włókna kolagenowe. Borówki wzmacniają odporność, są źródłem wielu witamin i składników mineralnych.

Borówka uważana jest za owoc XXI wieku. Jest rekomendowana w najnowszej Piramidzie Żywienia i Aktywności Fizycznej przedstawionej przez Instytut Żywności i Żywienia.
Powinna znaleźć się w każdej diecie. Jest bombą witamin, składników mineralnych i najbogatszym źródłem przeciwutleniaczy. Idealna w profilaktyce chorób cywilizacyjnych, antynowotworowej, dla osób z nadciśnieniem, z cukrzycą i odchudzających się. Borówki mogę pomóc w redukcji masy ciała i przyczynić się do zmniejszenia nadwagi i otyłości – mówi Anna Radowicka, dietetyk i technolog żywienia, ekspert w ocenie jakości żywności.
Wszelkie owoce warto spożywać wtedy, kiedy jest na nie sezon. Natura podpowiada nam, w tak prosty sposób, czego potrzebuje nasz organizm, jakich witamin i składników mineralnych – dodaje Radowicka.

Źródło: Materiały prasowe