Rak piersi jest jednym z najczęściej występujących nowotworów u kobiet. W jego leczeniu, oprócz dążenia do trwałego wyleczenia, niezwykle ważny jest również aspekt fizyczny oraz psychiczny, czyli przywrócenie chorym kobietom jak najlepszej sprawności oraz zagwarantowanie komfortu życia. Dlatego też rehabilitacja po mastektomii jest nieodzownym elementem leczenia. Jest ona nie tylko usprawnieniem ruchu, ale także formą psychoterapii.

Rehabilitacja – najważniejsza po mastektomii

Nie tylko pełna amputacja piersi, ale również operacja oszczędzająca stanowi ogromne przeżycie dla kobiety. Potężny stres psychiczny, wynikający z faktu choroby oraz jej umiejscowienia, nakłada się na dolegliwości fizyczne. Po mastektomii występuje osłabienie, ograniczenie siły mięśniowej i zakresu ruchowego oraz obrzęk limfatyczny, powstający na skutek usunięcia węzłów chłonnych. Dlatego też szybki powrót do zdrowia oraz utrzymanie wcześniejszej jakości życia amazonek w dużej mierze zależy od odpowiednio wcześnie wdrożonego programu rehabilitacji. Jej jakość stanowi podstawę osiągnięcia pełnej sprawności fizycznej i równowagi psychicznej.

Nie należy więc swojego zdrowia powierzać przypadkowym rehabilitantom, ale wybrać sprawdzony ośrodek, który posiada odpowiednią kadrę medyczną, legitymuje się stosownymi certyfikatami i dysponuje czynnikami pozwalającymi skrócić do minimum okres rekonwalescencji.

Kluczowy wybór ośrodka

Obecnie jednym z największych i najlepiej wyspecjalizowanych ośrodków rehabilitacyjnych w Polsce są Uzdrowiska Kłodzkie wraz z ośrodkami usytuowanymi w Polanicy-, Dusznikach- i Kudowie-Zdroju. O ich popularności i skutecznym procesie rehabilitacji decydują w najwyższym stopniu wyspecjalizowana kadra medyczna, nowoczesny sprzęt rehabilitacyjny, ale także bogactwo surowców naturalnych i znakomite walory krajobrazowe oraz szczególne warunki klimatyczne.

Uzdrowiska Kłodzkie posiadają kilkudziesięcioletnie doświadczenie w prowadzeniu rehabilitacji i kilkunastoletnie we wdrażaniu programu rehabilitacji kobiet po mastektomii. Bazą rehabilitacji są zajęcia prowadzące do zmniejszenia fizycznych i psychicznych skutków terapii onkologicznej oraz przywrócenie kobietom pełnej sprawności ruchowej. Wdrażane i stosowane są również nowatorskie metody i różnorodne zabiegi fizykalne, takie jak masaże, natryski, kąpiele i zabiegi elektroniczne, działające miejscowo. Kłodzkie ośrodki uzdrowiskowe posiadają także nowoczesne zakłady przyrodolecznicze, dysponujące specjalistycznym sprzętem medycznym i oferujące ponad 60 zabiegów i procedur leczniczych. Dodatkowo do dyspozycji pacjentek pozostają nowoczesne baseny rehabilitacyjno – rekreacyjne, jacuzzi, strefy saun i helioterapii, sale fitness, gabinety do ćwiczeń i siłownie, sale do jogi, a także wyspecjalizowane gabinety odnowy biologicznej. Bowiem rehabilitacja powinna odbywać się także w sferze psychiki pacjentki i powinna polegać na nauce ponownej samoakceptacji. Stąd znacząca rola zabiegów upiększających i SPA w procesie dochodzenia do zdrowia oraz holistycznego dbania o samopoczucie psychiczne i kondycję fizyczną. Wartością dodaną rehabilitacji uzdrowiskowej są: urokliwe położenie, malownicze okolice, zaliczane do najczystszych zakątków Polski, sprzyjające aktywnym formom wypoczynku. Nie bez znaczenia jest także możliwość równoległego spędzania czasu z najbliższymi podczas leczenia rehabilitacyjnego, Ponieważ obiekty Uzdrowisk Kłodzkich otwarte są na trzy pokolenia, co stanowi doskonałe miejsce dla całej rodziny. Dla kobiet natomiast obecność bliskich jest nieocenionym wsparciem, niezwykle potrzebnym w procesie dochodzenia do zdrowia.

Ważne również, by pacjentka miała świadomość znaczenia wkładanego wysiłku i znalazła wsparcie bliskich oraz odpowiedzialnych za leczenie osób. Dlatego powrót do zdrowia w Uzdrowiskach Kłodzkich wspierany jest także przez kadrę wykwalifikowanych psychologów i terapeutów. Rehabilitacja psychiczna jest pomocna w opanowaniu lęku przed kalectwem, śmiercią, rozbiciem rodziny oraz w eliminacji kompleksów.

Balans sprawności fizycznej i psychiki

Zastosowane metody leczenia mają ogromny wpływ na psychikę i zdrowie fizyczne kobiety. Właściwie zaplanowane i indywidualnie dobrane do możliwości kobiety ćwiczenia fizyczne odgrywają ważną rolę w zmniejszeniu ryzyka nawrotu choroby i utrzymaniu dobrego stanu zdrowia. W ramach tak pojętej rehabilitacji, uzdrowiska świadczą także naukę prawidłowego automasażu, a także w ramach profilaktyki zasad zdrowego stylu życia i prawidłowego żywienia. Jest to o tyle ważne, że według najnowszych badań, u kobiet otyłych lub mających nadwagę, rokowania bywają gorsze. Natomiast aktywność fizyczna i zdrowa zbilansowana dieta, stanowią profilaktykę różnych chorób, w tym także nowotworów. W uzdrowisku kobiety uzyskują wiedzę oraz, poprzez leczenie profilaktyczne, nabywają świadomość, że tylko właściwy styl życia, oparty na aktywności fizycznej, da im szanse na dobre samopoczucie i komfort życia.

Warto zaznaczyć, że rehabilitacja jest bardzo złożonym i długotrwałym procesem, ale co najważniejsze przynoszącym ogromne efekty. Żeby jednak były one długotrwałe i wymierne, ważne jest współgranie wszystkich wymienionych wyżej czynników, wspartych zrozumieniem i kompetencjami oddanej i zaangażowanej kadry medycznej. Tworzą one nową jakość rehabilitacji uzdrowiskowej.

Autor: Ewa Skowron, Uzdrowiska Kłodzkie

zuk-sa.pl