Zdrowiej w Uzdrowisku
Rehabilitacja potrzebna od zaraz – rozmowa z fizjoterapeutką i przykładowe ćwiczenia
Od czego zależny powodzenie procesu rehabilitacji, kto może z niej korzystać oraz jak rehabilitacja pomaga osobom starszym w codziennym pokonywaniu barier architektonicznych? Na wszystkie pytania odpowiedziała nasza ekspertka, dyplomowana fizjoterapeutka Marta Sidzina oraz zaprezentowała ćwiczenia, które z łatwością można powtórzyć w domowym zaciszu.
Kto może korzystać z rehabilitacji?
– Z rehabilitacji mogą korzystać wszystkie osoby w zależności od dolegliwości i stopnia schorzenia, niepełnosprawności. Najczęściej z rehabilitacji korzystają osoby z niepełnosprawnością intelektualną i osoby starsze, ale problem schorzeń dysfunkcji narządu ruchu dotyczy wielu osób młodych.
Od czego zależy powodzenie procesu rehabilitacji?
– Uważam, że receptą na powodzenie w rehabilitacji pacjenta jest dobra współpraca z zespołem w skład, którego wchodzi: lekarz specjalista, fizjoterapeuta, pielęgniarka, terapeuta zajęciowy, technik ortopedyczny, logopeda, dietetyk i inne osoby w razie potrzeby. Do pomyślnego procesu rehabilitacji fizjoterapeuta zobowiązany jest współpracować z lekarzem prowadzącym. Zasadniczym celem planu rehabilitacji pacjenta jest subiektywna i obiektywna ocena pacjenta, badanie, ocena, postęp, diagnoza, prognoza i wyniki planowanych interwencji (włączając częstotliwość i czas trwania zabiegów z zakresu fizykoterapii, kinezyterapii, hydroterapii, masażu, balneoterapii), opis dokumentacji. W trakcie rehabilitacji fizjoterapeuta przeprowadza badanie kontrolne a na koniec odpowiedzialny jest za edukację pacjenta związana z profilaktyką dysfunkcji.
Czy była Pani świadkiem spektakularnych sukcesów np. pacjent odzyskuje w krótkim czasie sprawność?
– Tak, bardzo często jestem świadkiem postępów rehabilitacji u pacjentów. Ważna jest z pacjentami współpraca, zaangażowanie, kontakt wzrokowy, dobra komunikacja — to podstawa sukcesu.
Jak fizjoterapia poprawia samopoczucie, motorykę, codzienne życie osobom starszym?
– Przede wszystkim ułatwia pacjentom pokonywać bariery architektoniczne, integruje, pomaga przywrócić komfort w wykonywaniu czynności dnia codziennego. Angażuje, żeby się nie poddawać, aby czynnie uczestniczyć w życiu rodzinnym, społecznym, zawodowym być potrzebnym.
Przykładowe ćwiczenia dla osób starszych, które bez trudu wykonają w domu:
Ćwiczenie 1.
Pozycja wyjściowa: kolana lekko ugięte, taśma zaczepiona o stopy, trzymamy taśmę oburącz.
Wykonanie: Napinamy taśmę, jednocześnie ściągamy łopatki wytrzymujemy 5 sekund i rozluźniamy.
Ćwiczenie 2.
Pozycja wyjściowa: Taśmę umieszczamy pod lewą stopę i trzymamy ją za końce przy zgiętych łokciach.
Wykonanie: Napinamy taśmę prostując łokcie w górę.
Ćwiczenie 3.
Pozycja wyjściowa: Taśmę umieszczamy pod stopami i ją krzyżujemy trzymając oburącz. Kolana ugięte.
Wykonanie: Prostujemy nogi w kolanach i ciągniemy ręce w górę.
Ćwiczenie 4.
Pozycja wyjściowa: Trzymamy taśmę rozłożoną na rękach.
Wykonanie: Napinamy taśmę trzymając łokcie przy tułowiu.
Autor: Redakcja zdrowy-senior.org
ZOBACZ TAKŻE