Nie podchodź do świątecznych przygotowań zbyt poważnie — to nie pora, by zostać perfekcyjną panią domu. W święta Bożego Narodzenia dom wyczyszczony na błysk i uprasowane wszystkie serwetki i nie są najważniejsze. Święta to wyjątkowy czas, który warto wykorzystać na odpoczynek i refleksję.

Boże Narodzenie tuż-tuż, a ty miotasz się między szorowaniem glazury a pieczeniem pierniczków i masz wrażenie, że z niczym nie zdążysz? Zamknij oczy i weź kilka głębokich oddechów. Święta to coś więcej niż porządki i pichcenie od rana do wieczora. Jak zdasz sobie z tego sprawę, będziesz już tylko o krok od osiągnięcia pełnej równowagi i spokoju.

Nie musisz przygotowywać świąt sama!

Nie staraj się za wszelką cenę „stanąć na wysokości zadania”, bo prawdopodobnie i tak nikt nie doceni twojego wysiłku. Nie rób wszystkiego sama, bo w przeciwnym razie nie wychylisz nosa z kuchni przez cały przedświąteczny tydzień, a do stołu wigilijnego zasiądziesz nieprzytomna z wysiłku i z niewyspania się. Ty też masz prawo cieszyć się ze świąt. Porozdzielaj obowiązki. W domu — między męża i dzieci, poza domem — między członków rodziny. Chcą jeść — też muszą się przyłożyć. Jeżeli z różnych powodów nie masz na kogo przerzucić części obowiązków związanych z pieczeniem, gotowaniem czy ubijaniem, zaufaj produktom gotowym — są niedużo droższe, a w niektórych przypadkach przekonasz się, że nawet tańsze. No i mają jedną, niezaprzeczalną zaletę — wystarczy je podgrzać lub odsmażyć.

Przed świętami nie szalej z porządkami

Nie szalej z porządkami — nikt nie będzie sprawdzał pod lupą, czy wyczyściłaś okienko w łazience i uporządkowałaś ręczniki w szafie. Wystarczy, jak odkurzysz meble i podłogę i zabierzesz z pola widzenia rozrzuconą bieliznę. Będzie gwar, zamieszanie i nikt nie zauważy sterty gazet za kanapą. A nawet jeżeli to co? Zamiast tracić czas na zbędne porządki, weź relaksującą kąpiel. A po kąpieli możesz znowu zabrać się za przygotowywanie Wigilii. Na samym początku ustal ze wszystkimi gośćmi zasady dawania sobie prezentów. Możecie umówić się na podarunki symboliczne, śmieszne gadżety lub w ogóle na brak prezentów. Obdarowywanie, nawet drobnostkami 30-osobowej rodziny może poważnie nadszarpnąć domowy budżet.

Oszczędzaj energię i relaksuj się w święta

Kiedy już przyjdzie ten dzień, postaraj się maksymalnie zrelaksować. Przedświąteczny rajzefiber wprowadza tylko niepotrzebne zamieszanie. Zimne dania możesz postawić na stole nawet godzinę przed przyjściem gości. Potem będziesz już tylko przy pomocy ciotki, czy kuzynki donosić nowe dania. A jeśli w Wigilię smażony karp, czy kapusta z grzybami wjadą na stół z opóźnieniem, świat się nie zawali. Nikt też na pewno nie umrze z głodu. Częstym źródłem stresu jest …czas, czyli nacisk na wykonywanie wielu czynności w krótkim czasie. Jak podkreślają psychologowie, stres jest niczym innym jak nadmiernym przeciążeniem organizmu. Pojawia się wtedy, gdy ilość obciążeń przekracza poziom energii, którą dysponujemy. A tak właśnie jest najczęściej w przypadku świątecznych przygotowań. Dlatego nie spalaj się niepotrzebnie. Lepiej zostaw trochę siły na wieczorny spacer lub kulig.

Autor: Emilia Glugla, ekspert ds. relacji społecznych serwisu www.zdrowy-senior.org

szlachetnezdrowie.bloog.pl