Ciekawostki, Styl życia
Taniec dla seniorów – sposób na przedłużenie młodości

Taniec to samo zdrowie. Dostarcza energii, poprawia samopoczucie i kondycję, a przede wszystkim pozwala dłużej zachować młodość. Seniorzy powinni korzystać z jego dobrodziejstw jak najczęściej. Karnawał to czas, kiedy można tańczyć do woli.
Babcia i dziadek na parkiecie.
Taniec to doskonała okazja do aktywnego spędzania czasu w miłym towarzystwie, przy dźwiękach dobrze znanych melodii. Tańczyć może każdy, bez względu na wiek i stopień sprawności. Ćwiczenia na miarę własnych możliwości fizycznych przynoszą później efekty, ale przede wszystkim dużo satysfakcji.
Dla seniorów organizowane są specjalnie im dedykowane wieczorki taneczne. Można o nie zapytać w lokalnym domu kultury. Zazwyczaj terminy takich spotkań podawane są dużo wcześniej, jest również możliwość rezerwacji stolika. Muzyka gra na żywo bądź z puszczana jest z płyty. Zazwyczaj obowiązuje niewielka opłata za wstęp na taką imprezę.
Goście przychodzą elegancko ubrani: panowie w garniturach, panie przeważnie w sukienkach koktajlowych. Zaletą wieczorków dla seniorów jest to, że towarzystwo jest w zbliżonym wieku, a muzyka dostosowana do wieku i potrzeb uczestników. Nie usłyszą więc modnych dyskotekowych, tylko szlagiery, do których najlepiej pasują kroki tańca towarzyskiego. Czasami osoba prowadząca zabawę proponuje wspólny taniec w kółeczku dla lepszej integracji uczestników wieczorku tanecznego.
Każdy może przyjść i tańczyć według własnego uznania. Jeżeli ktoś ma trudności zdrowotne, to może tylko lekko się pokołysać, to także ma dobry wpływ na organizm. Jest to także doskonała okazja do zawarcia nowych znajomości.
Kursy tańca dla seniorów
Dla osób spragnionych większej dawki tańca i pogłębiania wiedzy w tej dziedzinie istnieje możliwość zapisania się na zajęcia taneczne. Kurs tańca dla seniorów nie różni się za bardzo od zajęć dla młodzieży: schemat jest podobny. Zajęcia, niezależnie od wieku uczestników, składają się z trzech części: rozgrzewki, techniki tańca i choreografii.
Rozgrzewka jest dostosowana do wieku i możliwości kursantów. Spokojna, tak, aby przygotować ciało do dalszej pracy i uniknąć późniejszych zakwasów czy kontuzji. Następnie przechodzi się do nauki kroków charakterystycznych dla danego stylu tańca. Najczęściej są to takie tańce, które przy okazji rozgrzewają, czyli np. disco samba. Potem przechodzi się do nauki kroków walca czy tanga. Na koniec instruktor tworzy krótkie choreografie, na podstawie poznanych kroków.
Jak taniec wpływa na seniorów?
Trudno przecenić pozytywny wpływ tego rodzaju hobby: to ruch, kontakty towarzyskie, energia do dalszego działania. Wiadomo, że im więcej człowiek się rusza, tym jest zdrowszy. Podczas tańca poprawia się krążenie krwi, organizm się dotlenia, lepiej pracują mięśnie.
Taniec jest na tyle przyjemną formą aktywności, że pozwala zapomnieć – o zmęczeniu, o bólu. Jest także dobrą formą rehabilitacji (oczywiście jeżeli lekarz pozwoli), ponieważ pozwala w miły sposób rozciągać mięśnie i likwidować źródło bólu. Doskonale też wpływa na koordynację ruchów.
Taniec odstresowuje, relaksuje i sprawia radość. Skupienie na nauce kroków angażuje umysł. Jest to dobry sposób na ćwiczenie pamięci. Taniec ma też pozytywny wpływ na osoby chore na Parkinsona.
Taniec działa antydepresyjnie – poprawia samopoczucie, jest sposobem na uwolnienie się od codziennych napięć. To także odskocznia od szarej rzeczywistości – nawiązywanie kontaktów towarzyskich jest bardzo potrzebne ludziom w starszym wieku.
Źródło: PAP zdrowie, poradnikzdrowie.pl
ZOBACZ TAKŻE
- Przemijanie – to, co nas łączy i dzieli zarazem
- Zalety czytania, czyli nasze małe wyprawy w inne Wszechświaty
- Śpiewać każdy może, a już na pewno warto po udarze
- Listopadowa refleksja nad sensem
- Wspieramy pogodę ducha
- Wypadanie włosów i warianty pielęgnacji
- Szczęście jest możliwe w każdym wieku!
- Alergicy kontra wietrzenie sypialni…. Dylematy Uczulonych….
- Nagłe zatrzymanie krążenia i zawał serca – równie groźne, ale zupełnie inne!
- BURAK – POLSKIE WARZYWO na co dzień i od święta
- Wszystko, co warto wiedzieć o szczoteczce elektrycznej
- Maska, odżywka, olej, ampułka? Dowiedz się czym się różnią kosmetyki pielęgnujące do włosów i jak najlepiej dobrać te odpowiednie dla siebie…?
- Wartości kształtujące codzienność polskich seniorów
- Zaburzenie odżywiania, które atakuje w nocy
- Seniorzy najostrożniejszą grupą w cyfrowym świecie
- Płyn do płukania jamy ustnej – leczniczy, kosmetyczny, a może żaden?
- Uwaga na ocet jabłkowy! Ten fit produkt może zaszkodzić zębom
- Kim są Fenymenalni? 28 czerwca Światowym Dniem Fenyloketonurii
- Jak wybrać suszarkę zewnętrzną? Zobacz, na co zwrócić uwagę…
- Ponad połowa osób z otyłością (56%) przyznaje, że doświadczyła odrzucenia ze względu na swoją masę ciała Rusza 2. edycja kampanii „Porozmawiajmy szczerze o otyłości” z udziałem Cezarego Żaka
- Recesja dziąseł – jak jej zapobiec?
- Nie możesz dojść do ładu z włosami? Oto kilka porad jak ogarnąć fryzurę po zimie
- Dlaczego to, co myślimy jest tak bardzo ważne?
- Kilka słów o tradycjach wielkanocnych
- Pandemia samotności wśród osób starszych– jakie problemy spotykają seniorów?
- WIOSENNY DETOKS SOKOWY – WZMOCNIJ ORGANIZM OD ŚRODKA
- Upływa termin na zamówienie szczepionek przeciw grypie na sezon 2021/2022
- Jak zapanować nad domowym budżetem? – 5 rad dla każdego
- Aktywność fizyczna istotnym elementem profilaktyki chorób serca
- Masz kłopoty z dziąsłami? Włącz te składniki do swojej diety